Co je sexuální obtěžováníPodle psychologa Jana Laška začíná obtěžování z hlediska „oběti" v okamžiku, kdy přesahuje chování obtěžovatele běžnou mez slušného chování mezi lidmi.

Obtěžováním je jednání, z nějž patrné, že   již nejde jen o konverzaci či letmý dotek, kterých se v komunikaci užívá řada.

Je to cílená snaha někomu dát  neomaleně  najevo sexuální zájem o druhého.

Nejlepší reakce je jasný nesouhlas a jeho konstruktivní projev. Oběť by měla „obtěžovateli" dát najevo, že se ho nebojí.



Stěžovat si nešla, ačkoli jí chování řidiče bylo velmi nepříjemné. „Nechtěla jsem vypadat jako hysterka a citlivka. Muži by si však měli uvědomit, že se tohle nedělá," podotýká Tereza Lišková.

Je to běžná reakce

Její reakce je podle psychologa Jana Laška běžná. „Žena se domnívá, že pokud by věc nahlásila, nebude považována za oběť, ale za provokatérku, která chudáka muže svým chováním vlastně vyprovokovala," poznamenává.

K takovým situacím je však podle odborníků nejlepší postavit se čelem, tedy pokud to alespoň trochu jde.

Stěžovat si například na onoho řidiče autobusu, protože je pravděpodobné, že své chování bude opakovat a bude obtěžovat další ženu.
V momentě, kdy na něj stížností přibude, může ho čekat například trest od nadřízených.

Je to v podstatě jediná možnost, jak takovému obtěžování do budoucna zabránit.

Případy spojené se sexuálním obtěžováním řeší i policie. Většinou se však jedná o závažnější provinění.

„Bohužel trestné činy jako znásilnění a sexuální nátlak rychnovští kriminalisté také šetří, jsou to velice citlivé a náročné kauzy," říká policejní mluvčí Alena Kacálková.

Prokazování sexuálního obtěžování je velmi těžké. Jsou k tomu potřeba důkazy a také svědci – a oboje často chybí. Pokud oběť takové jednání nahlásí, nemusí se dočkat žádného řešení.

„Jiné je to s obtěžováním formou esemesek a emaily. Tam už důkaz je a prokazování se zjednodušuje," vysvětluje mluvčí. Podle jejího názoru je vždy na uvážení, zda míra nevhodného chování přesáhla hranice.

Tereza Lišková z Rychnovska, která se obětí sexuálního obtěžování stala, z „bezzubosti" policie radost nemá: „Byla bych ráda, kdyby si lidé, kteří druhé takto obtěžují, představili na místě oběti například svou dceru, manželku nebo matku. Jak by se jim líbilo, kdyby se jim něco takového stalo?"

A proč k obtěžování dochází? Na vině jsou podle psychologa Jana Laška pudy a nedostatečné ovládání se.

„Takové situace obvykle nastávají z chuti či potřeby se sexuálně realizovat. Jak známo, jedná se o jeden z nejmocnějších  pudů vůbec," dodává psycholog.