Například v Kvasinách tak v současnosti nemají jedinou restauraci. V relativně krátkém časovém rozmezí přišli hosté o hospodu U Soudku i nedaleký bowling. „Provozoval jsem restauraci půl druhého roku, ale vloni jsem musel skončit. V oboru se stále pohybuji, ale už ne jako provozní," uvedl Petr Ulrich, který vedl pohostinství v Kvasinách.

Jeho případ rozhodně není ojedinělý. Restaurací ubývá v celé republice. „Je pravda, že každoročně zmizí asi pět procent stravovacích podniků. Může za to hned několik faktorů, které se navzájem doplňují," potvrdil Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Podle jeho slov za tím stojí i změna chování klientů. Jedním z důvodů, proč lidé chodí do restaurace, je setkávání s přáteli. V poslední době ale sílí trend, kdy lidé pořádají párty doma nebo na zahradě. Tento posun podporuje i rozšiřující se nabídka supermarketů, díky níž není žádný problém mít točené pivo doma.

„Změna struktury zákazníků je vidět i u obchodní politiky pivovarů. Štamgasti, kteří denně přišli na deset piv, pomalu mizejí. Naopak přibývá lidí, kteří chtějí širší spektrum výrobků. Zaplatí si za kvalitu, ale méně často," řekl dále Václav Stárek s tím, že dokladem toho je velký boom piv s příchutěmi.

Na pohostinství také naplno dolehla dlouhotrvající krize. „Podle průzkumů, které mapují, jak lidé vidí svoji budoucnost, je patrný stále větší pesimismus a obavy z nedostatku financí. První, co lidé seškrtají, jsou návštěvy restaurací," konstatoval Václav Stárek.

K tomu se ještě přidávají často nerovné podmínky pro podnikání jednotlivých subjektů, neefektivní výběr daní a to, že někteří si pomáhají třeba šedou zaměstnaností.

Smrtelný je nájem

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací není až tak určující, kde je podnik provozován, jako spíše to, za jakých podmínek. Ve velkých městech je sice větší kupní síla, ale také náklady a konkurence.

„Doslova smrtí je pro restauratéra neúměrný nájem, který mu svazuje ruce. Na lukrativních místech se na něj dá vydělat, ale nejhorší dopad má na malé hospůdky na venkově. Ty byly historicky vždycky spjaty i s jiným zdrojem příjmu," uzavřel Václav Stárek.

To potvrzuje i někdejší hostinský z Kvasin. „Důvodů může být víc, ale tím hlavním byl vysoký nájem. Když se přidají vysoké účty za energie, není možné na něj při úbytku hostů vydělat," má jasno Petr Ulrich.

Šel by jen do svého

Ten by se podle svých slov k podnikání v gastronomii v budoucnu vrátil, ale pouze za předpokladu, že by byl majitelem provozovny. Přitom by kvitoval její lepší umístění, i když připouští, že v současnosti by v místě jeho dřívějšího podnikání nebyla prakticky žádná konkurence.

O jednu ze svých restaurací přišla nedávno třeba i sousední Solnice. Naopak ve Skuhrově nad Bělou došlo k obnově několik let zavřeného hostince.

Ani podle úředníků nevyznívá celková situace tragicky. „Obecně se v poslední době přerušují živnosti častěji. Nemyslím, že by v tomto ohledu pohostinství nějak vybočovalo. Po změně zákona před dvěma lety ale není povinností nám přerušení hlásit, takže už nemáme takový přehled," uvedla Dana Ehlová, vedoucí živnostenského úřadu v Dobrušce.