Zrušíme matriky a stavební úřady, prosazují ministerstva pro místní rozvoj a vnitra.

„Uvažovaná  reforma státní správy  zbaví  většinu měst a obcí  prvního a druhého typu po staletí zajišťované služby. Pro lidi by to znamenalo další dojíždění, v našem případě do Hradce Králové nebo Nového Bydžova.  Proto  jsme se také se zástupci měst a obcí dohodli a organizujeme z Chlumce petici, aby nám matriky a stavební úřady zůstaly," říká starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil, který je i předsedou obcí II. typu pod Svazem měst a obcí.

Jak dodal, hned v pátek 3. ledna se sejdou představitelé zástupců právě ze Svazu měst a obcí. Společně chtějí vládě předat petici proti zrušení obou úřadů.

Zástupci  měst a obcí věří, že zvítězí zdravý rozum a matriky i stavební úřady zůstanou na svých místech.

„Rušení a oklešťování pravomocí státní samosprávy úspory nepřinese, jen to zbytečně naštve lidi, protože si budou muset na vyřizování potřebných dokladů brát volno," shodují se starostové.

„V minulosti jsme zajišťovali občanské průkazy a pasy či stavební povolení až do úplného závěru. I agenda kolem stavebních řízení se okleštila. Co v minulosti  bylo zařízeno za tři měsíce, to  nyní trvá až osm  měsíců. Pasy a občanky nemáme vůbec," připomíná  Miroslav Uchytil.

„Hovoří se o tom několik let. Úspory v rušení  ale nevidím. Kdybychom jezdili do Hradce, museli by pro změnu tam přijmout nové lidi. My přitom máme technické zázemí a pracovníky, kteří znají místní podmínky a problematice rozumějí," uvedl před časem starosta Černilova Stanislav Javůrek.