Krása Proboštova betlému láká do třebechovického muzea betlémů ročně tisíce návštěvníků. Rok po jeho náročné opravě, která tuto památku vrátila do její původní podoby, kterou měla před sto lety, se na něj do muzea přijelo podívat o deset procent lidí více, než dříve.

Kromě tuzemských hostů přijelo nejvíce návštěvníků z Německa a Polska, ale navýšil se i podíl individuálních návštěvníků z Lichtenštejnska, Jižní Ameriky, Austrálie a USA.

„Trend zvyšující se návštěvnosti pokračuje a začínají se plnit rezervace cestovních kanceláří,“ uvedla ředitelka muzea Renata Pazderová. Do Třebechovic pod Orebem jezdí turisté nejčastěji kvůli návštěvě Proboštova betlému - národní kulturní památky.

Proboštův betlém láká

Muzeum , ale nabízí kromě stálé expozice i doprovodné tematické výstavy .Ta letošní se jmenuje Od betlémů k vláčkům a je k vidění od května do konce září. „Velký zájem je také o návštěvu jednodenních akcí v muzeu: Ukázky vláčků a dalších historických hraček v pohybu z 1. poloviny 20. století s výkladem, ukázky výroby skleněných figurek přímo u sklářského kahanu, ukázky výroby železničních modelů a komentované prohlídky,“ doplnila ředitelka Renata Pazderová. Muzeum se může pochlubit i letošní červnovou návštěvou amerických filmařů, kteří zde natáčeli spoty k prezentaci v česko-americké televizi.

„Je třeba také zmínit obecně rostoucí popularitu akcí, jakými jsou dny evropské kultury, muzejní noci, a podobně, kde je jistě primární zájem o muzeum, jeho inventář a doprovodný program. Možnost vstupu zdarma je podle mého názoru až na druhém místě,“ dodala Renata Pazderová s tím, že ačkoli je léto, muzeum už chystá vánoční výstavu.