Mimořádnou památku na papeže mají věřící z Nového Hrádku, kterou v roce 2012 získal tehdejší duchovní správce farnosti sv. apoštolů Petra a Pavla František Hofman, když z papežova rodného Polska přivezl cennou relikvii - látku se zaschlou krví Jana Pavla II. ze zranění po atentátu ve Fátimě.

Tajemný příběh

Je 12. května 1982 a papež Jan Pavel II. přijíždí do portugalského poutního místa Fatima. Netuší, že tam na něj čeká atentátník. Rok po atentátu, při němž na něj střílel Turek Mehmet Ali Agča a způsobil mu těžká zranění. Tentokrát útok přichází z vlastních řad. Španělský konzervativní kněz Juan Fernández Krohn totiž nesouhlasí s tím, že papež reformuje církev. Považuje ho za agenta sovětské KGB, který má církev změnami rozvrátit. Na Jana Pavla II. si přichystal nůž, některé zdroje hovoří o bajonetu.

Mnoho let se ani nevědělo, že papež byl zraněn. Útočníka měl včas zastavit dav. Látku potřísněnou krví církevní hodnostáři schovali. Až několik let po papežově smrti přiznal krakovský arcibiskup a papežova dlouholetá pravá ruka kardinál Stanisław Dziwisz, že svatý otec byl lehce zraněn na ruce.

Jakmile se tehdy novohrádecký farář František Hofman dozvěděl, že je možno získat relikvii, pídil se, jak toho dosáhnout. „Když člověk chce, tak hledá cestičky, až jsem ji našel," říkal tehdy farář, který napsal dopis s žádostí kardinálu Stanisławu Dziwiszovi, jenž byl tehdy arcibiskupem v polském Krakově. „Obratem mi odpověděli, že mám připravenu relikvii, že si ji mohou vyzvednout. Záhadným způsobem šel ale dopis z Polska asi tři týdny," vzpomíná kněz, který pak se skupinou věřících pro relikvii do Krakowa vyrazil.

Bez slavnosti

V souvislosti s výročím stého narození papeže Jana Pavla II. ale novohrádecká farnost žádnou vzpomínkovou slavnost nechystá. „To povědomí o této relikvii je pochopitelně u nás ve farnosti, ale jak moc široko daleko se o tom ví to netuším,“ říká současný farář Jindřich Tluka. „V červenci a v srpnu je ale farní kostel sv. apoštolů Petra a Pavla zpřístupněn veřejnosti a součástí prohlídky je komentovaný výklad, který samozřejmě na relikvii také upozorňuje,“ dodává novohrádecký kněz.

Kdo byl Jan Pavel II.

Narodil se v roce 1920 v Polsku jako Karol Józef Wojtyła. Od roku 1978 až do smrti v roce 2005 byl papežem. Měl významnou roli při reformách církve i ve světové politice. Byl mariánským ctitelem. V posledních letech života měl vážné zdravotní problémy. Vytrval však ve funkci až do smrti. Zřejmě chtěl ukázat, že i s nemocemi je nutno bojovat a nevzdat se. Navštívil i Hradec Králové, kde se po něm jmenuje náměstí.

Jiří Řezník