Geocaching. Co se skrývá pod tímto cizím slovem, které slýcháme stále častěji? Moderní zábava, pobyt v přírodě i trocha tajemství. Geocacheři jsou totiž jakýmisi hledači novodobých pokladů – takzvaných kešek. Tyto schránky jsou rozmístěny po celém Česku a v rychnovském okrese je jich přes čtyři sta.
Jan Kubíček z Kostelce nad Orlicí této zálibě prý doslova propadl. Podle něj se díky ní hledači krabiček dostanou na zajímavá místa.


„Kešky jsou všude v okrese a jejich souřadnice se dají najít na internetu. Lidé mohou pátrání po nich spojit například s túrou po Orlických horách. Myslím, že geocaching by bavil každého. Rodiny s dětmi, mladé i důchodce, " prozrazuje.


Poznávají krajinu


Jeho slova potvrzuje i Monika Hlavsová, která se svým manželem schránky hledá déle než tři roky, na Rychnovsku objevili už všechny a „na kontě" jich celkově mají šest tisíc.


„Je to zábava vhodná pro každého. Hlavně pro manžele a páry. Díky geocachingu člověk pozná všechno – od přírody, přes památky, po centra měst," říká s úsměvem.


Krabičky je možné najít podle GPS souřadnic, které jsou na internetu. Hledači k tomu využívají navigace nebo chytré telefony.
Schránky občas tvoří ucelenou stezku, a díky tomu geocacheři projdou větší území a mohou si například utvořit lepší obrázek o místní krajině.
„Takovým keškám se říká série. Na Rychnovsku jsou na hranicích okresu – u Dobrušky a mezi Týništěm nad Orlicí a Třebechovicemi," popisuje Jan Kubíček.


Rébusy i hádanky


Schránky se dělí do tří kategorií. „V okrese podle mého názoru převažují ty tradiční," myslí si Monika Hlavsová. Klasické kešky se dají najít podle souřadnic. Hledání krabiček, kterým se říká mystery a multi, už je obtížnější – je spojeno například s rébusy a hádankami.


Schránky se nacházejí i na neobvyklých místech. „Můžou být v dutině stromů, pod vodou, na skále, v přírodě i ve městě," vysvětluje Jan Kubíček.
O konkrétních keškách geocacheři moc mluvit nechtějí. Bojí se toho, že by pak bylo jejich přesné umístění odhaleno a ztratila by se radost z hledání. „Nemohu říct, která keška na Rychnovsku mě zaujala nejvíce. Zaprvé bych ji nerada prozradila, zadruhé už to ani sama nevím. S manželem jsem jich navštívili tisíce," vysvětluje Monika Hlavsová.

„Na geocachingu mě baví, že vyrážím do přírody s jasným cílem," říká dvaadvacetiletá Barbora Kocourková, která této zábavě propadla před třemi lety. Doslechla se o ní od svých známých. Hledat „kešky" vyráží se svou šestiletou sestrou Cecilkou. „Moc ji to baví. Obvykle si na procházce už po sto metrech stěžuje, že ji bolí nožičky. Když vyrazíme hledat „poklady", tak se jí ani nechce domů," říká s úsměvem Barbora Kocourková, která v okrese našla už na sto krabiček.