Nemají registraci tak musí končit

Problém je v tom, že soukromé zařízení Domov seniorů Metuj poskytuje ubytování a péči seniorům bez udělené registrace k poskytování sociálních služeb v souladu se zákonem o sociálních službách. Za absenci tohoto oprávnění už soud uložil organizaci před čtyřmi lety pokutu ve výši 250 tisíc korun. Po maratonu odvolávání přišel v prosinci definitivní hřebíček do rakve. „Krajský úřad mi krátce před vánočními svátky oznámil, že s námi zahájí další správní řízení o udělení pokuty za poskytování nelegálních sociálních služeb,“ říká ředitelka zařízení Marcela Hrubá, že tento krok neoddálila ani její snaha naplnit podmínky k udělení registrace. Mezi ně patřily například stavební úpravy, ale ty se v termínu do konce roku 2019 nepodařilo dokončit, a ani žádost o prodloužení termínu nebyla na kraji vyslyšena. „Pak nám sice termín na dokončení stavebních úprav prodloužili, ale správní řízení o pokutě přesto zahájí – a to byl ten důvod, proč jsem se rozhodla penzion zavřít,“ vysvětluje Marcela Hrubá, že čtyřmilionové náklady na rekonstrukci doplněné další pokutou by bylo nestravitelné sousto.

65 seniorů hledá nový domov

V současnosti tráví podzim života v Metuji 65 seniorů, kteří za pobyt platí od 12 do 14 tisíc měsíčně. Přibližně jen osm jich je z Nového Města nad Metují a okolí. Většina je z jiných obcí a dokonce i jiných krajů. Co s nimi bude dál? „Máme tu klienty z Rychnovska, Náchodska, Trutnovska, ale i z Prahy a Brna. Nyní jim pomůžeme vyplnit žádosti o umístění do zařízení v jejich domovských obcích, kam se je budeme snažit umístit,“ říká Marcela Hrubá.

Tragický střet auta s vlakem v Černožicích nepřežily čtyři osoby.
Na kolejích se loni stalo více nehod a zemřelo více lidí

Další stěhování mě zničí

Informace o zavírání penzionu ale nejvíce zasáhla jeho obyvatele. V podzimu života je tak čeká další stěhování. Jednou ze služebně nejstarších obyvatelek je Věra Tauchmanová z Prahy. „Před lety jsem vážně onemocněla a v Praze jsem nemohla sehnat žádné místo, kde bych mohla být. Tady jsem v bezvadném prostředí, spokojena a opatřena,“ říká bezdětná paní, kterou v jejich 86letech děsí vidina hledání jiného bydlení. „Vstup do nového roku byl pro mě strašný. Jsem skromný člověk, ale opravdu nevím co mám dělat. Jsem konzervativní typ a takováto změna mě zničí,“ lesknou se smutně oči ženě, která má nejnižší stupeň příspěvek na péči ve výši 880 korun měsíčně.

Kraj seniory na ulici nenechá

Celou situaci okolo Domova seniorů Metuje sledují pochopitelně i na Krajském úřadu v Hradci Králové. Odbor sociálních věcí na sdělení Marcely Hrubé, že má v úmyslu činnost ukončit, reagoval bezodkladně. O situaci informoval již před Vánoci pobytové sociální služby pro seniory a také sociální odbory obcí s rozšířenou působností příslušné dle místa pobytu seniora. V případě, že se na ně uživatelé služby nebo jejich rodinní příslušníci obrátí, jsou připraveni konkrétní situace řešit individuálně. Zároveň budou osloveni všichni klienti a bude jim nabídnuta pomoc při řešení situace ze strany sociálních pracovníků obcí s rozšířenou působností.

Kladské pomezí
Kladské pomezí má za sebou rok změn

Ve vzduchu visí, že zavřou dřív

Ukončení činnosti je plánováno k 31. března 2020, přičemž k umístění klientů do jiného zařízení má dojít nejpozději do 15. března. Pak objekt provozovatelka musí vrátit do původního stavu a klíče odevzdat majiteli. Tento termín byl podmíněn tím, že nebude zahájeno správní řízení o udělení pokuty. Na konci minulého týdne ale „přistálo“ v datové schránce ředitelce Domova seniorů Metuj oznámení o zahájení správního řízení ve věci poskytování sociální služby bez oprávnění k jejich poskytování. „Vzhledem k předpokládanému uložení správního trestu tak pravděpodobně nebude možné termín 31. března dodržet a hrozí okamžité ukončení činnosti. To je opravdu varianta, ke které bych přistupovala jen v krajním případě,“ říká Marcela Hrubá, která požádala starosty obcí měst, kde mají klienti trvalý pobyt, o pomoc a apelaci na příslušných místech. „Do sociálních služeb se už nevrátím. Budu se doma starat o ležícího tatínka,“ dodává někdejší zdravotní sestra, a přiznává, že nad rozhodnutím penzion zavřít probrečela mnoho nocí.

Vladimír Kremlík
Vedení kraje řešilo otázku dopravy

Jiří Řezník