Zpravidla v Novém Městě padají i národní a světové rekordy. Nejinak tomu je i v tomto týdnu, kdy v areálu Sportovního klubu, na Stadionu generála Klapálka, startuje 151 lukostřelců a stovka členů realizačních týmů z 24 zemí celého světa.

„Přestože už máme s těmito akcemi pětadvacetiletou zkušenost a jsme sehraný tým, stále nás dokáže mnohé překvapit," říká Libor Šnajdr, ředitel pořádajícího Sportovního klubu a předseda organizačního výboru, který jedním dechem dodává. „Příjemně nás překvapuje počet účastníků, který narůstá spolu s kvalitou turnaje. Těší nás důvěra střešních organizací a reputace turnaje ve světě. Velmi dobrá je tradičně spolupráce s vedením města, ale i s řadou místních firem, které spolu s námi vymýšlejí, jak turnaj a pobyt účastníků vylepšit. Naopak, nepříjemně překvapuje třeba problematické shánění bezbariérového ubytování a dopravy, složitá dopravní obslužnost, či občas ještě jistá těžkopádnost některých služeb, včetně třeba zájmu sdělovacích prostředků."

Světový pohár v lukostřelbě je dnes už akcí s rozpočtem bezmála pět milionů korun zaměstnávající celoročně dva lidi, v závěrečné fázi přípravy deset lidí a v průběhu turnaje na stovku pořadatelů, dobrovolníků, řidičů a rozhodčích po dobu celého týdne (6. 13. července). Tyto peníze pak následně zůstávají v regionu poskytovatelům ubytování, stravování, dopravy, telekomunikací a dalších služeb.

„Snažíme se propojovat sport, umění a svým způsobem i dobročinnost tím, že pro nejlepší paralympijské lukostřelce vymýšlíme originální diplomy s akvarely Karla Vondráčka, každý rok jiné medaile, po skleněných, kovaných, galvanizovaných letos z ručně vyrobeného papíru z rozemletých riflí studentek Sportovního gymnázia v Jilemnici, ale také perníky z jilemnické chráněné dílny. Dále deskovou hru „Lukostřelče, nezlob se" o cestě z Nového Města nad Metují na paralympiádu do Rio de Janeira 2016," pokračuje Libor Šnajdr.

Letos si pořadatelé dali také hodně velkou práci s přípravou bohatého doprovodného programu pro rodiny s dětmi i pro zájemce o výuku lukostřelby, včetně divadla pro děti, dobývání dětského hradu, výtvarných dílniček a zajímavého jazzového koncertu.

„Dlouhodobě si lámeme hlavu, jak nejen lukostřelbu u nás na stadionu zatraktivnit a přilákat diváky. Zda vytáhnout světovou lukostřelbu do centra města, na historické náměstí, nebo naopak zatáhnout diváky a media na stadion. Uvidíme, jak se nám letošní propojení s doprovodným programem a masivnější prezentací osvědčí," uvažuje nahlas Libor Šnajdr a ještě dodává, že na prvním místě chtějí Novoměstští pořádat vrcholový sport a „naučit" diváky kvalitnímu sportu rozumět a mít ho rád.