Už jen zhruba tři týdny času mají lidé na podání daňového přiznání. Jenže ne všichni si s vyplněním formulářů vždy vědí rady.

Proto finanční úřady nabízejí pomoc. Jejich zaměstnanci během března vyjedou do vybraných obcí v kraji a budou zájemcům radit s daňovým přiznáním. „Naši lidé budou také vydávat aktuální daňové tiskopisy a současně budou i přebírat daňová přiznání,“ řekla Martina Řeháková, tisková mluvčí Finančního ředitelství v Hradci Králové.

Do daňového přiznání patří všechny příjmy ze zdrojů na území České republiky i ze zahraničí. Nepatří do něj osvobozené a další příjmy a příležitostné příjmy do dvaceti tisíc korun za rok.

Peníze musí být 
na účtu úřadu

Druhý duben je důležitým datem, který by si všichni, kdo podávají daňové přiznání osobně, měli zapsat. V tento den totiž od vás musí mít finanční úřad všechny písemnosti a zároveň je také posledním termínem pro úhradu daně. A pozor! Nestačí mít razítko z pošty, že jste peníze 2. dubna poslali, peníze musí mít finanční úřad na svém účtě.

Snadnější způsob, jak svoji povinnost splnit, je elektronická cesta. Internetový formulář totiž sám umí spočítat výši daně, a všechny údaje zkontroluje a případně upozorní na nedostatky. „K odeslání elektronického formuláře není nutný zaručený elektronický podpis. Po odeslání „nepodepsaného“ formuláře stačí vytisknout takzvaný e-tiskopis, který je systémem po odeslání vygenerován, vlastnoručně jej podepsat a do pěti dnů podat na příslušný finanční úřad,“ doplnila Martina Řeháková. Dodala, že daňový poplatník může vyplněný formulář vytisknout a podat jej osobně na finanční úřad v papírové podobě.

Seznam návštěv finančního úřadu

Smiřice, Nechanice - 26. března od 8 do 17 hodin v budově Městského úřadu;
Kopidlno - 28. března od 8 do 17 hodin v budově Městského úřadu;
Česká Skalice - 14. a 21. března od 13 do 17 hodin v budově Městského úřadu;
Vamberk, Rokytnice v Orlických horách - 28. března od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin v budově Městského úřadu;
Úpice - 19. a 26. března od 13 do 17 hodin v budově Městského úřadu.

Celý seznam najdete na internetových stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz.