Tipy na dostihy
I. Gibb's Beach – Jesmoon – Reki
II. Al Jaz – Tzigane Du Berlais – Peintre Abstrait
III. Rabbit Well – Ryana – Amfora
IV. Hegnus – Ter Mill – Reaper
V. Izynka – Suerte Al Salto – Rabbit Librettist
VI. Tymian – Canton – Buonarroti
VII. Playstarabad – Sorgenio – Adiutant
VIII. Hasan – Hádés – Norman

Legenda a rekordman Velké pardubické Josef Váňa bude opět startovat! To je hlavní zpráva pátého letošního dne na pardubickém závodišti.

Už na podzim se objevila zpráva, že Josef Váňa starší uvažuje o návratu do sedla 
a jeho partnerem ve Velké pardubické by měl být osmiletý ryzák Rabbit Hawk Wing.

Startovní listina druhého kvalifikačního dostihu (Ceny města Pardubic – Memoriálu mjr. Miloše Svobody na 5800 metrů) skutečně obsahuje jméno osmiletého reprezentanta stáje Rabbit Trhový Štěpánov. V sedle bude osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa.

REKORDMAN VÁŇA 
MÁ BÝT NA STARTU!

Rekordmana Velké pardubické uvidíme na startu opět po 621 dnech. Před dvěma lety dokončil Velkou pardubickou s Tiumenem na šestnáctém místě. „Chtěl bych startovat, ale záleží na zdravotním stavu, ještě mě brní pravá ruka," sdělil legendární žokej. „Problémy 
s váhou nemám, to je v pohodě," dodal Josef Váňa.

Ještě prý plánuje vyrazit do sauny, aby si také zvykl na horké počasí, které je na sobotní odpoledne předpovídáno.

VÁŇA POJEDE NA RABBIT HAWK WINGOVI

Od srpna roku 2011 neseděl Váňa v dostihu na jiném koni než na trojnásobném vítězi Velké pardubické Tiu᠆menovi. Partnery Rabbit Hawk Winga byli od září 2013 pouze trenérův syn, Josef Váňa mladší, nebo stájová dvojka Jan Kratochvíl. Nevedli si špatně.

Dvakrát museli Rabbit Hawk Winga zastavit, ale ve zbývajících pěti startech posbírali dvě vítězství, jedno druhé a dvě třetí místa.

Svůj talent ukázal Rabbit Hawk Wing loni v den Velké pardubické. V Ceně Labe skončil na druhém místě, necelé čtyři délky za Hegnusem, který bude jeho soupeřem také ve druhé kvalifikaci na 126. Velkou pardubickou.

V KVALIFIKACI BUDE STARTOVAT 17 KONÍ

Stejně jako před pěti týdny, i tentokrát je pole startujících 
v kvalifikačním dostihu početné a čítá sedmnáct jmen. Čtrnáct z nich najdeme na přihláškách do letošní 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Trojice Hipo Jape, Mlýn a Sapfó mezi přihlášenými nefiguruje, ale při splnění podmínek mohou být dohlášeni v srpnu. Ze čtrnácti přihlášených a startujících již má kvalifikaci splněnou pět z nich.

Hegnus před pěti týdny finišoval 
v kvalifikaci na třetím místě, Reaper byl šestý, Klaus devátý a Templář o příčku za ním.

LETOŠNÍMI FAVORITY JSOU KLAUS ČI HEGNUS

Kvalifikován je i loňský vítěz Ribelino, jehož letošní dva starty byly rozpačité, nedokončil test v Brně a ani květnovou kvalifikaci. Tentokrát dostává šanci na reparát, stejně jako trojice Sherardo, Ter Mill a Amaragon. Ti startovali 21. května, ale do cíle se nedostali.. Kvalifikační podmínky se tak pokusí splnit ještě jednou.

Právě trojice trenéra Čestmíra Olehly – Hegnus, Reaper a Klaus – by měla patřit k favoritům.

K nim musíme přidat také letos debutujícího Universe of Gracie, který poslední dva ročníky Velké pardubické dokončil na čtvrtém, respektive třetím místě. Loni na jaře vyhrál první kvalifikaci a při čtvrté doběhl na třetím místě.
V sedle Universe of Gracie se objeví Martin Liška, který nahrazuje zraněného Jana Faltejska.

Klause pojede Angličan Thomas Garner, který už na pardubickém závodišti dvakrát startoval.

Dvojici zkušených koní posílá do dostihu František Holčák. Puntarenas vyhrál menší dostih před třemi týdny. V sedle Gauner Danona bude žokej Cevin Chan, který s Kazziem loni 
v září vyhrál Gran premio v Meranu a před dvěma týdny švédskou Velkou národní ve Strömsholmu.

NA START SE VRACÍ TÉŽ 
VETERÁN TEREBESZ

Z rámcového programu stojí za zmínku především Červnová cross country Válečníka na 3300 metrů, kde se představí elitní koně, pro které je ovšem vzdálenost nad pět kilometrů příliš dlouhá.

Ryana byla loni druhá 
v Poplerově memoriálu při dni Velké pardubické. Stylem start – cíl se pokusí prosadit veterán Terebesz.

Podceňovat nelze ani Amforu, která letos jednou vyhrála a před třemi týdny doběhla druhá za Puntarenas. Dobře známý Rabbit Well ponese nejvyšší hmotnost, ale pokud se mu podaří odstartovat, může i on patřit k nejlepším.