Odpověď včetně praktické ukázky předvedl profesionální tým jičínské nemocnice před několika dny na Žižkově náměstí v Jičíně, a to už již pátým rokem.

„Je potřeba si uvědomit, že osoba, která nedýchá, je ve vážném ohrožení života a stačí opravdu několik základních úkonů k tomu, abychom zásadně zlepšili šance na přežití," říká doktor Nový, kardiolog jičínské nemocnice, který je hlavním iniciátorem akce.

„Kolemjdoucí si rovněž mohli nechat změřit krevní tlak, ale stěžejní byl nácvik srdeční masáže a umělého dýchání na figurínách," upřesňuje hlavní sestra Oblastní nemocnice Jičín Köstingerová.

Tým složený ze sestřiček s mezinárodním certifikátem ERC L. Vaňková, J. Krulichová, A. Švorcová a sestřičky J. Jandová a M. Nováková poskytují školení v problematice první pomoci nejenom v našem regionu.

Jičínská nemocnice zpočátku akci organizovala samostatně, postupně se přidaly všechny složky integrovaného záchranného systému (police, hasiči, záchranná služba).

Obdobné akce se zdravotnickou tématikou pořádá Oblastní nemocnice Jičín a.s. pravidelně: např. Světový den diabetu, Světový den ledvin nebo pravidelnou předporodní přípravu.

„Správně poskytnutá první pomoc dokáže zachránit lidský život nebo alespoň zvýšit šanci na přežití, a proto pokud jste akci nestihli, máte šanci v rámci Světového dne první pomoci zase za rok v září," dodává závěrem Dr. Nový.

Za poskytnutí prostor děkujeme městu Jičín a těšíme se na další spolupráci v příštím roce.   Tomáš Sláma