Trvalé oblibě se těší samosběry, které probíhají i v těchto dnech. „Letošní sklizeň začala opožděně, až v minulém týdnu. Obvykle trvá tři až čtyři týdny, takže čekám, že nejdéle do 10. července bude vše otrháno," uvedl Václav Hlaváček, který pěstuje jahody nedaleko Solnice.

V současnosti se u něj dá jeden kilogram natrhat za 35 korun, čehož v minulém týdnu využívaly stovky lidí denně. Postupně však jde cena dolů, protože i zbývající jahody jsou čím dál menší. Průměrně si pak sběrači odnášejí mezi pěti a deseti kilogramy sladkých plodů.

„Na samosběr jezdíme pravidelně a hned, jakmile se jahody dají trhat. Nasbíráme určitě alespoň deset kilo a velkou část toho zamrazíme," potvrdila Lenka Poláková z Rychnova.

Zapojí i sousedy

Prostřednictvím sběračů sklízí ovocnář zhruba dvě třetiny své úrody. Zbytek obstarají brigádníci z řad známých, sousedů, důchodců nebo studentů. Přestože sbírají celý den, rozhodně jich není tolik, aby dokázali v případě dlouhodobě nepříznivého počasí a nezájmu samosběračů dostat sklizeň pod střechu. Ta se prodává i ze dvora, ale pochopitelně za jinou cenu.

„Natrhané jahody prodáváme za padesát korun. Zájem o samosběr je trvalý, ale dá se říci, že přibývá lidí, kteří si přijedou pro už natrhané jahody," řekl dále Václav Hlaváček.

Cena v obchodech se pohybuje okolo 60 korun. Natrhané jahody se však dají sehnat i levněji než od pěstitele. Na středečním trhu v Rychnově se kilo prodávalo už od 38 korun.

„Koupila jsem si košíček od polských trhovců, ale potom jsem si všimla, že řada jahod je dost pomačkaných. A to ještě nejsou ty ze dna. Na samosběry jsme dřív jezdili, ale teď na to nemáme čas," řekla Petra Řehořová. Výhodou samosběru je tak to, že člověk si odnese jen jahody, které jsou podle jeho představ. Ty české jsou prý navíc chutnější.

Pro někoho to ale může být i motivace k drobnému přivýdělku. „Určitě jsou i tací, kteří natrhané jahody někde prodávají. Jde ale jen o pár lidí a mně osobně to nijak nevadí," uvedl ovocnář Václav Hlaváček s tím, že není ničím výjimečným, když si u něj někdo natrhá i půl metráku jahod za jedinou návštěvu.

Výhody, nevýhody a porovnání cen

cena jahod při samosběru na Rychnovsku          35,- Kč/ kg, později i nižší
cena jahod na trhu (často z dovozu)                  38 – 40,- Kč/ kg
cena jahod u pěstitele na Rychnovsku                50,- Kč/ kg
cena jahod v kamenných obchodech                  60,- Kč/ kg

Vedle nejnižší ceny, která ale oproti té na trhu není tak výrazná, je hlavní výhodu samosběru to, že člověk si domů v košíčku odnese jen to, co si do něj sám dal.

V poměru ceny a vynaložené námahy se jeví nejvýhodnější nákup na trhu. Tam se ale mohou stejně jako v obchodech prodávat jahody z dovozu, které nejsou podle mnohých tak chutné jako jahody české.