Sice americký, ale tak trochu i náš. I když se svátek svatého Valentina u nás zase až tak moc nechytá, určité povědomí o něm má každý.
„Květin jsme nakoupili o něco více než obvykle. Samozřejmě že nejvíce růží, ty frčí pořád. Hodně vzadu za nimi jsou pak gerbery. Kromě řezaných květin občas zákazníci kupují i ty v květináči, ovšem výrazně méně," přiznala Václava Sejková z květinářství v Dobrušce.


Ta doufá, že co se neprodá na svátek zamilovaných, půjde na odbyt další den, jelikož slaví jmeniny Jiřina.


To, že k Valentýnu patří většinou jedna růže, potvrzuje i Zdena Papáčková z květinářství v Častolovicích. Ovšem velkým překvapením pro ni byla letos cena. „Kvůli Valentýnu šla hrozně nahoru. Samozřejmě že vždycky v tuto dobu stoupla, ale aby o tolik, to jsem ještě nezažila. Třeba červená růže zdražila o třicet procent," tvrdí s tím, že za to nemůžou dovozci, ale burza.


Zdena Papáčková letos zkusila i něco nového, nechala si speciálně pro tuto příležitost udělat perníková srdíčka. Bohužel se ale prý moc nechytla.
Podle ní však Valentýn zase tolik na ústupu není. „Ti mladší ho berou. Jeden pán mi dokonce řekl, že je to jedna z mála možností, kdy může domů beztrestně přinést kytku," dodává Zdena Papáčková.


Ovšem o trochu více zákazníků mají i ve zlatnictví. Před tímto dnem se prodávají hlavně stříbrné prstýnky. „O Valentýnu se stává i to, že přijde třeba jeden chlapec koupit právě k tomuto svátku snubní prstýnek," říká Marie Kovaříčková z rychnovského klenotnictví.

Tip na originální dárek

Pro hračičky
Cesta manželstvím je skvěle zpracovaná hra, která je inspirována životem ve svazku manželském. Nesezdaní si to můžou zkusit nanečisto.

Pro odvážlivce
Nafukovací muž či žena v dárkovém balení. Nenadělá žádný nepořádek a neumí mluvit.

Pro labužníky
Sada pro čokoládovou masáž.

Pro praktiky
Deštník pro dva, který je ideální pro romantické procházky v dešti.

Pro nerváky
Antistresové prso je dokonalá pomůcka pro nervózní pány.