„Sbírka úklidových prostředků byla vyhlášena původně na dva dny. Přesto mohou stále lidé přinášet prostředky do našeho sídla v Národním domě anebo do školy v přírodě od 9 do 16 hodin," prozradila ředitelka okresní pobočky Českého červeného kříže Olga Rohrová.

Že by byli zavaleni donesenými věcmi, však nehrozí. Ve spolupráci s dobrovolnými hasiči z Kostelce, Kvasin a Častolovic se postupně sbírka rozváží do postižených oblastí. „Již se jednotky vypravily především do oblastí na Mělnicku a v Královéhradeckém kraji do Nového Bydžova a okolí," upřesnila Olga Rohrová. Největším dárcem se nakonec stala jedna z firem, která má v Opočně – Čánce provozovnu na výrobu úklidových vozíků. Do sbírky přispěla stovkami kusů hadrů, kbelíků, stěrek na podlahu či gumových rukavic.

Z měst a obcí jako první za Opočno, odkud do Hostinného putovalo 20 tisíc korun a k tomu materiální pomoc. Podobně ihned poté zareagovala řada dalších samospráv. „Město se rozhodlo přispět finančně a také jsme vyhlásili sbírku. Lidé nosí hodně věcí," potvrdila Ivana Hrabinová z radnice v Kostelci nad Orlicí. S humanitární pomocí, kterou na podatelně úřadu a v hasičské zbrojnici shromáždili, vyjede dnes jejich jednotka do zaplavených oblastí.

I v Častolovicích se rozhodli pomoci sbírkou. Tady však zaznamenali také jeden paradox. „Je překvapující, že se do sbírky zapojili především lidé ze slabší sociální vrstvy – asi si uvědomují jak je pomoc důležitá, jelikož to sami znají a cítí sounáležitost. Musím však říci, že pomoci se sešlo dost," říká místostarosta Jiří Václavík.

Opět po 11 letech

Sbírka byla určena především obci Dolní Beřkovice, se kterou městys spolupracuje už od povodní v roce 2002 a vznikl mezi nimi partnerský vztah. „Obec leží na Mělnicku, je poměrně rozlehlá a také poškozená, v televizi se o ní však bohužel nemluví. Pokud něco zbude, budeme materiál směrovat do okolních obcí. O víkendu se tam vypraví šest jednotek dobrovolných hasičů z Rychnovska, kteří přiloží ruku k dílu a budou pomáhat s úklidem," poznamenal Jiří Václavík.