Někteří z nich mají přitom mnohamilionové půjčky. Každý poslanec by si do konce funkčního období mohl díky mandátu vydělat 1,5 až 2,5 milionu korun. Ve své analýze na to upozornilo sdružení KohoVolit.eu, které sleduje dění v parlamentu.

Z východočeských zákonodárců to platí zejména o trojici Pavel Staněk, Jan Čechlovský a Jiří Skalický. Splácí milionové hypotéky a to, že zvednou ruku pro vládu, se dá předpokládat vzhledem k tomu, že patří do jejího tábora.  Přece si nevypustí rybník… Zvlášť teď, po fiasku pravice v krajských volbách.

Miroslav Petráň z Věcí veřejných, sociální demokrat Jan Chvojka a komunistka Soňa Marková už ale mohou mít rozhodování složitější. Dluhy sice mají nepoměrně menší, s výjimkou Petráně jen statisícové, přesto i u nich mohou hrát roli. Navzdory tomu, že patří do opozice.

„Budu pochopitelně hlasovat pro vládu. Měla mandát na čtyři roky a měla by ho dokončit. A nemá to žádnou souvislost s mojí hypotékou. 
Plat bych pobíral i v soukromém sektoru, kvůli penězům jsem do politiky nešel. Před poslancováním jsem měl příjmy vyšší než teď," reagoval hradecký poslanec Staněk.

Úvěr sedm milionů

Ten je třetím nejzadluženějším poslancem, splácí sedmimilionovou hypotéku. „Myslet si, že se chci udržet ve sněmovně kvůli penězům, je laciná zkratka," prohlásil.

Deníku přiznal, že jeho poslanecké příjmy – platem počínaje a náhradami a příplatky za práci ve výborech konče – činí v současnosti zhruba 70 tisíc korun čistého.

Příjem řadového poslance se v současné době skutečně pohybuje od zhruba 84 tisíc korun až do asi 150 tisíc korun hrubého podle zastávaných funkcí a výše paušálu na dopravu, který se počítá podle vzdálenosti místa bydliště poslance od Prahy. Staněk je předsedou jednoho podvýboru a členem několika dalších.

Navíc si Staněk dokázal k poslaneckému platu slušně přivydělat. Za členství v hned čtyřech představenstvech a dozorčích radách hradeckých společností si vloni vydělal 270 tisíc korun, zhruba stejnou odměnu mu poslal také Úřad vlády za poradenskou činnost a práci v legislativní radě. Desetitisíce v dozorčích a správních radách berou i mnozí další poslanci.

Staňka v dluzích předčil jen  „véčkař" Michal Babák s hypotékami přes 10 milionů korun a pak současný sněmovní rekordman – ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s 13milionovou hypotékou.

Mlha nad Petráněm

Ryze politickými postoji vysvětluje svou podporu vládě také Jan Čechlovský, jenž splácí dvouapůlmilionovou hypotéku. A ze stejných důvodů ve středu zvedne ruku naopak proti taktéž Chrudimák, ale sociální demokrat Jan Chvojka, pátý nejzadluženější východočeský poslanec.

„Hypotéku jsem začal splácet už pět let před vstupem do sněmovny a budu ji splácet ještě hodně dlouho poté, co odsud odejdu," řekl. Připomněl, že ve volbách v roce 2010 uspěl zcela nečekaně z posledního místa, když ho voliči „vykroužkovali".

Velkou neznámou jsou ale naopak postoje Miroslava Petráně, poslance podobně nečitelných Věcí veřejných. Na telefonát Deníku reagoval omluvnou SMS, že je v Polsku, a vyžádal si dotaz stejnou formou. Na otázku, jak bude ve středu hlasovat, však už nereagoval. Neodpověděl ani na další SMS, zda pouze neví, jak bude hlasovat, nebo zda to jen nechce prozradit. Petráň splácí hypotéku ve výši téměř 1,3 milionu korun.

Na exposlance Petrušku nemá nikdo

Kam se zadlužený poslanec Staněk hrabe na pardubického exposlance Daniela Petrušku (ODS). Když v roce 2009 podával ve sněmovně majetkové přiznání, skvěla se na něm cifra 12 milionů korun. Většina z toho byla hypotéka. „Nemovitost pronajímám a nájem pokrývá převážnou část měsíčních splátek na hypotéku. Zbývajících 10 tisíc korun doplácím z příjmu poslance," vysvětloval tehdy Petruška. Voliči ho následující rok „vykroužkovali" z pozice volebního lídra do propadliště politických dějin. Dnes podniká v Praze a je z něj řadový straník.

Majetková přiznání našich poslanců

pořadí poslanců (z celkových 200) ve výši vlastních dluhů (v Kč)

poslanec (strana)        hypotéky  leasingy   jiné půjčky   celkem

3.   Pavel Staněk (ODS)        6 945 881     276 936     0            7 222 817
18. Jan Čechlovský (ODS)    2 540 505    0        0            2 540 505
22. Jiří Skalický (TOP 09)    2 170 000      0        0            2 170 000
41. Miroslav Petráň (VV)     1 279 000    0        0            1 279 000
54. Jan Chvojka (ČSSD)   727 041   0        0               727 041
76. Soňa Marková (KSČM)       0      0          200 000          200 000

Zcela bez dluhů:
Robin Böhnisch (ČSSD), Vladimíra Lesenská (ČSSD),   Hana Orgoníková (ČSSD), Zdeňka Horníková (ODS), Jan Pajer (ODS), Josef Cogan (TOP 09), Leoš Heger (TOP 09), Jiří Oliva (TOP 09), Jiří Štětina (VV),  Václav Neubauer (ČSSD), Miroslav Váňa (ČSSD), Květa Matušovská (KSČM), Radim Jirout (ODS), Jaroslav Martinů (ODS), Václav Cempírek (TOP 09).
Zdroj: Kohovolit.eu