VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neherci oblékli kostýmy a hrdě reprezentují Potštejn

Potštejn – Nikdy nestáli na divadelních prknech. Před pěti lety si však řekli, že obnoví tradici ochotnického divadla v obci. Pod vedením principála Ondřeje Sedláčka, byl sestaven amatérský herecký spolek, který se přihlásil k tradici Ochotnicko – čtenářské besedy Orlice.

30.4.2013
SDÍLEJ:

PŘESTOŽE s herectvím nemají velké zkušenosti, obnovit tradici ochotníků se v Potštejně nebáli. Foto: Ochotnicko - čtenářská beseda Orlice

Soubor se oproti ostatním v okrese liší. Hraje vlastní hry. Píše je jeho principál, který je zároveň režisérem. Inspiraci prý čerpá ze svého života. „Hru píši několik dní. Téma mám však promyšlené už několik měsíců," prozrazuje Ondřej Sedláček, který dřív žil v Praze a vystudoval scenáristiku.

Obnovili tradici

Nápad obnovit spolek se zrodil v jeho hlavě. „Divadlo se v Potštejně hrálo už na konci devatenáctého století a bylo mi líto, že se tu soubor chyběl," popisuje. A potštejnští jeho nápad přijali s nadšením.

Velký nábor se nekonal, mnozí totiž přicházeli sami. Poháněni určitým patriotismem – touhou reprezentovat svou obec. Nyní má soubor přes dvacet členů. A hodně z nich nikdy předtím na jevišti nestálo.

„Trému mám pokaždé. Bojím se, abych nezapomněla text nebo nějakou pasáž nepřeskočila," říká členka souboru Jana Myšáková. To se jí totiž už jednou stalo. Díky pohotové reakci její kolegyně však diváci skoro nic nepoznali.

„Hráli jsme pod otevřeným nebem na hradě. Bylo velké teplo, za scénou jsme měli lavory se studenou vodou, kterou jsme se osvěžovali," vypráví. Nervozita a dvě hodiny na slunci prý udělaly své. „Občas si na to kolegové vzpomenou a říkají, že mě zatím nikdo nepřekonal – přeskočila jsem totiž tři stránky textu. Byla jsem z toho špatná, ale nakonec jsme se tomu všichni zasmáli," říká pobaveně.

Diváci jsou to hlavní

A tak je tomu prý pokaždé. Divadlo hraje právě kvůli dobrému kolektivu a vtipným zážitkům, které na zkouškách pravidelně zažívá. Moc jí těší, že může publiku něco předat a že se mu hra obvykle líbí. Z toho má pochopitelně radost i principál Ondřej Sedláček.

„Pokaždé napjatě čekám, jaká bude reakce diváků. Občas je pro mě překvapením, když se lidé smějí v jiném okamžiku, než to jako autor čekám," svěřuje se.

Soubor kromě her pro dospělé a pohádek pro děti nacvičuje i menší scénky. Ty hraje na posvícení či při rozsvěcování vánočního stromečku. Pořádá také divadelní ples.

Letos se navíc zúčastní prvního ročníku divadelního festivalu Divadelní Potštejn 2013, který pomáhá principál organizovat a konat se bude v létě.

Kde soubor vystoupí 
a s jakým představením

25. května – 2 až 3 doby
Hotel Slávie v Potštejně
⋌od 18 hod

4. července – 2 až 3 doby
Divadelní Potštejn 2013
Soubor se představí během divadelní přehlídky na hradě Potštejn.

Představení hry 2 až 3 doby
První část napsal pro Potštejnské ochotníky pravděpodobně
v roce 1899 Jaroslav Vrchlický, druhou polovinu doplnil principál obnoveného souboru Ondřej Sedláček.

BARBORA ZEMANOVÁ

Autor: Redakce

30.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení