První zářijový víkend bude v Hradci Králové svědkem tradiční mezinárodní přehlídky CIAF. Nebe nad krajským městem v sobotu a neděli rozbouří letouny již po čtyřiadvacáté a na královéhradecké letiště zavítá kolem 90 letadel či vrtulníků. Jelikož se hradecká přehlídka řadí mezi prestižní akce svého druhu, bude mít i početné zastoupení zahraničních účastníků. Představí se bojové i civilní letouny dvanácti států.

„Letiště bude pro veřejnost otevřené po oba dny od 8 hodin, letové ukázky jsou na programu od 11 do 17 hodin,“ uvedl jeden z pořadatelů a krajský radní Aleš Cabicar.

Kromě ukázek bojových strojů čeká na návštěvníky představení dovednosti letců v akrobatických disciplínách.

Konkrétní letový program organizátoři zveřejní až v pátek.

Vstupné jako loni, připravena bude MHD

Cena jednodenní vstupenky pro dospělého bude 300 korun. Děti, ale i držitelé průkazu ZTP budou mít vstup na leteckou přehlídku zdarma. Pokud návštěvnici nebudou chtít využít speciálních autobusových linek, které jsou po oba dny připraveny z autobusového terminálu na letiště a zpět, cena parkovného bude 100 korun. Nicméně, aby hradecký dopravní podnik pokryl velký zájem, linky MHD budou pendlovat z terminálu od rána do oběda v 15mi-nutových intervalech. Zpět potom v odpoledních hodinách po půlhodině.

Tradiční svátek milovníků moderní letecké techniky láká každoročně na hradecké letiště davy. Loni si cestu na CIAF našlo 40 tisíc diváků.

Taháky CIAFu
Pastvou pro oči bude letová ukázka ukrajinských letounů SU-27 a SU-24 M, které doprovodí letoun IL-76. Představí se i belgické letectvo se svým vrtulníkem A-109 či letounem C-130J Herkules.

CIAF již klepe na dveře
V pořadí již 24. ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF, jehož přípravy jsou již v závěrečné fázi, proběhne na letišti Hradec Králové ve dnech 2. až 3. září. Podle Aleše Cabicara, zakladatele a ředitele letecké přehlídky, se organizátoři opět snažili připravit pro návštěvníky bohatý letový program, kde nebudou chybět vojenské stíhací a bombardovací stroje, ale třeba ani vrtulníky, sportovní akrobati či skupinová akrobacie nebo piloti Armády České republiky. „Ze zahraničí přiletí například dvojice letounů Eurofighter typhoon z Velké Británie či ukrajinský bombardér Su 24M nebo vyspělý stíhací letoun Su 27 rovněž v barvách Vojenského letectva Ukrajiny“, řekl Cabicar. „A právě bombardér Su 24M, který v celé 24leté historii CIAFu zde byl jenom jednou, a to v 90. letech, a pak se v České republice už neobjevil, považuji jednoznačně za vrchol letošního ročníku. Když jsem obdržel zprávu o jeho chystané účasti přímo od velitele Vzdušných sil Ukrajiny, měl jsem neskutečnou radost za všechny návštěvníky CIAF,“ doplnil Cabicar.