„Tyto aktivity, tedy podpisové akce či protesty, se snažím brzdit. Ale i já sám vím, že u výjezdu z nemocnice jsou semafory potřeba,“ uvedl Vladimír Palička, který je dodnes zklamaný z nedodržených slibů, kterých se mu dostalo ještě v době, kdy provoz u nemocnice provizorní semafory zklidnily. „Když tu semafory byly, nestala se ani jediná nehoda. Již v tu dobu jsem se všemi zainteresovanými stranami řešil, zda by tu mohly i nadále zůstat. Bylo mi slíbeno, že zůstanou, ale sliby se nenaplnily a jakmile semafory zmizely, hned tu byly nehody,“ dodal ředitel, který dál za vrácení signalizace bojuje. Na jeho stranu se postavilo i město. A to jak jeho minulé, tak i současné vedení.

Letitý strašák

„V době opravy Brněnské křižovatky se provizorní semafory u výjezdu z nemocnice ukázaly jako nepostradatelné a velmi pomohly se zdejší průjezdností i bezpečností,“ nechal se slyšet primátor Alexandr Hrabálek, který by byl také rád, kdyby se v co nejbližší době semafory na Zborovskou vrátily. Do konce listopadu dokonce město předá stavebnímu úřadu studii, která by měla k návratu dopomoci. Projektu však paradoxně brání léty odsouvaná rekonstrukce křižovatky Mileta. „Křížení výjezdu z fakultní nemocnice se Zborovskou ulicí spadá pod vydané územní rozhodnutí na neexistující křižovatku Mileta. A na jedno územní nemohou být dvě rozhodnutí,“ popsal absurdní situaci primátor, který další problém vidí v tom, že na malém prostoru křížení jsou hned dva vlastníci. Část pozemku vlastní stát a část fakultní nemocnice. „Přesto se dál snažíme tento problém vyřešit. A to i přesto, že nám ani jeden pozemek nepatří. Zatím máme vyčísleno, že by návrat semaforů vyšel asi na tři miliony korun. Ty jsme ochotni zaplatit. Jedná se totiž hlavně o bezpečnost lidí v Hradci Králové,“ dodal primátor, který by byl rád, kdyby se na části nákladů podílel i Kraj či nemocnice. Ta však již slovy ředitele Vladimíra Paličky deklarovala, že peníze uvolnit nemůže. „Můžeme se bavit o bezplatném uvolnění pozemku, ale aby nemocnice hradila z prostředků zdravotního pojištění semafory, je nemyslitelné. Zdravotnictví nemá řešit semafory,“ uvedl Vladimír Palička.

A kdy se semafory k nemocnici vrátí? Podle Alexandra Hrabálkaby by se světelná signalizace mohla k nemocnici vrátit ještě v první polovině příštího roku. "Vše však záleží na tom, jak se podaří vyřešit všechny již uvedené problémy," dodal promátor.