Možná i kvůli úmornému teplu se nás ve čtvrtek v podvečer sešlo jen pět. Trochu nešikovný počet, pomysleli jsme si. Ale co, v reálných bojových podmínkách to přece nebývá férová hra prakticky nikdy.

Od parkoviště jsme vystoupali k základně, kde nás očekával instruktor a poskytovatel této zábavy v jedné osobě. Hřiště se nachází hned vedle a je oddělené ochrannou sítí. Zabírá prostor na pomezí dvou sjezdovek. Jeho středem prochází úzký pás lesa. Vedle stromů poskytují ochranu i nejrůznější překážky rozeseté po obou stranách hřiště.

„Není to hra pro každého, protože vyžaduje určité fyzické předpoklady. Účastníci si také musí být vědomi toho, jaké důsledky může mít nedodržování bezpečnostních pravidel. Proto všem dávám před zahájením hry k podpisu prohlášení o tom, že byli se vším obeznámeni," říká David Dařílek.

Každý z nás dostává kromě zbraně s naplněným zásobníkem i ochrannou masku, rukavice a maskáčovou kombinézu. Rozdělujeme si mezi sebou barevné rozlišovací pásky a každý pak zamíří na svou stranu hřiště.

Na jeho okrajích se nacházejí stanoviště s vlajkou. Je tak možné hrát třeba na její ukořistění. My jsme ale zvolili variantu při níž se hodláme vystřílet.

Po signálech z obou stran zazvoní instruktor na zvon a oba týmy prudce vyrážejí do útoku. Každému je jasné, že nejvýhodnější je dostat se co nejdříve do lesa, který poskytuje mnohem lepší úkryty i příšeří.
Hra je hodně o taktice i vzájemné spolupráci. Někdo volí čelní útok, jiný se pokouší o obchvat. Záhy padají první rány. Přestože nelze pálit dávkou, jednotlivé kuličky lze vystřelovat rychle za sebou.

Vědomí toho, že kuličky naplněné barvou mohou způsobit nanejvýš modřinu, se zvolna vytrácí a každý se snaží krýt tak, jakoby mu šlo o holý život.

Přesto přicházejí první oběti. Se zvednutou rukou hráči odcházejí do odpočinkové zóny, aby byli ušetřeni dalších zásahů.

Každá hra je úplně jiná – jednou je vše hotové za chvíli, po druhé se poslední „přeživší" plazí terénem třeba čtvrt hodiny.

Zhruba po šedesáti minutách toho máme tak akorát a svlékáme propocené kombinézy. „Ještě teď cítím adrenalin. Takový pocit jsem už dlouho nezažil," říká mi spokojeně Standa, když už sedíme v autě a míříme k domovu.

Hodnocení

4 palce z 5 možných

Vhodnost pro děti:
Pro menší děti tato hra rozhodně není. Ty starší by měly vše zvládnout, ale vhodnost musejí posoudit jejich rodiče.
Bezpečnost:
Při dodržení všech bezpečnostních pravidel by zranění kuličkou nemělo hrozit. V hracím poli je nezbytné mít ochrannou masku neustále nasazenou. Při odchodu do klidové zóny je nutné zbraň zajistit a odložit do vymezeného prostoru.
Náročnost:
Hra vyžaduje slušnou fyzickou kondici, protože přískoky v členitém terénu vyčerpávají.
Časová náročnost:
Doba návštěvy je omezena počtem vystřílených kuliček. Jejich spotřeba je u každého individuální, ale lze je libovolně dokupovat. Jednotlivé hry trvají cca 5-15 minut.
Náklady:
Za 250 Kč je půjčení zbraně, ochranné masky, rukavic a kombinézy, plynová bomba a 100 kuliček v zásobníku. Další kuličky se dokupují po koruně za kus.
Kde vyzkoušet:
Lyžařský areál ve Zdobnici.
www.skizdobnice.cz