Zajímavostí cesta nabízí mnoho, ale jakoby za odměnu. Nejdřív je totiž nutné zdolat čtyřkilometrové stoupání od Rýchorského náměstí přes Boudu Hubertus k Rýchorskému kříži. Zvládne ho každý, ale úplně bez námahy se to neobejde. Ostatně jako všude v Krkonoších. Tady už se téměř dotknete nejpřísněji chráněného území v I. zóně a zdejší rozcestník, posetý mnoha tabulkami nelze přehlédnout.

Ke kostelu od císaře

Základní údaje o cyklotrase:

Délka: 51 km
Převýšení: 1334 m
Kolo: horské, trekové
Náročnost: střední
Zajímavá místa: Rýchory, Albeřice vápenná pec, Cestník, Malá Úpa kostel, Pec pod Sněžkou lanovka, rozhledna, bobová dráha, Stachelberg pevnost, rozhledna.
Průjezdné body: Žacléř - Bouda Hubertus - Rýchorský kříž - Horní Albeřice - Cestník - kostel v Malé Úpě - Spálený Mlýn - Pec pod Sněžkou - Horní Maršov - Svoboda - Mladé Buky - Babí -Stachelberg - Žacléř.

Cesta na Malou Úpu a pomyslnou první svačinu je dobře značená, bez otálení tak lze podél státní hranice vyrazit směr Horní Albeřice. Tam nenechte bez povšimnutí šachtovou pec na pálení vápna přeměněnou v muzeum. A když se přehoupnete přes Cestník, bude nejmalebnější místo trasy na dosah. Malou Úpu navštívil v roce 1779 budoucí císař Josef II., doprovázený známým generálem Laudonem. A nechal tu horalům postavit strohý, ale působivý svatostánek. Jen tři kostely v republice leží výš než zdejší, zasvěcený sv. Petru a Pavlovi (975 m nad mořem). Za pozornost stojí také starý hřbitov, více se tu dozvíte i o největším letecké katastrofě v Krkonoších, pádu letadla Junkers na úbočí Sněžky.

Ani cestu ke Spálenému mlýnu a dál do Pece pod Sněžkou není třeba složitě hledat, stačí sledovat směrovky. V horském středisku se pak vyplatí udělat druhou větší zastávku. Pokud je času dost, lze zajet třeba k lanovce na Hnědý vrch a nechat se vyvézt ke stejnojmenné rozhledně. Nebo s dětmi vyzkoušet bobovou dráhu či lanové centrum.

Na věž i do podzemí

Cesta zpět začíná dlouhým sjezdem po silnici směr Trutnov. Za Mladými Bukami stačí odbočit vlevo na Žacléř a šlapat k poslednímu většímu cíli, dělostřelecké tvrzi Stachelberg. Tady můžete nejen vystoupat na novou rozhlednu Elišku, ale doslova zalézt pod zem a prohlédnout si nedokončené podzemí jednoho z největších bunkrů v České republice. Do výchozího bodu cyklotrasy je to pak jen několik kilometrů.

Úsek mezi Žacléřem a Pecí pod Sněžkou je také úvodní částí Krkonošské magistrály, značené jako A1. Ta vede až do Harrachova a se 75 kilometry je nejnáročnější v celých horách. Zejména díky velkému převýšení. Hned z Pece totiž cyklisty čeká výjezd na Výrovku, následně na Horní Mísečky i pod Lysou horu.

Detailní mapu trasy včetně možnosti stažení do navigace najdete na webu Cykloserver.cz. Pod odkazem Výlety do kolonky Podle názvu napište Cyklotrasy Deníku.

Nezapomeňte vzít s sebou!

Sebelepší výlet může skončit zklamáním díky defektu nebo technickým problémům. Přitom není nijak složité být na většinu situací připravený. Na co nezapomenout jsme se proto zeptali odborníka, Martina Skály z trutnovského obchodu Prolog Bike.

„Základem všeho je pumpička, náhradní duše či lepení. Bez toho bychom neměli vyrážet prakticky nikdy a nikam. Hodí se i plastové montpáky pro lepší manipulaci s pláštěm," říká.

„Další důležitou součástí výbavy je multiklíč, v kompaktním provedení obsahující základní imbus klíče, šroubováky a nýtovačku na řetěz. Dá se s ním odstranit většina běžných závad, které nás mohou potkat. A pokud je výlet delší s nejistou dobou návratu, určitě se hodí i přední a zadní blikačka," doporučuje Martin Skála.