V pátek 8. července v 15 hodin oslaví v Babiččině údolí už 100. výročí odhalení díla sochaře Otty Gutfreunda, kterým vzdal hold Boženě Němcové. Zmiňované tajemství a otazníky kolem sousoší se týkají jeho přepravy z Prahy do Ratibořic. Svou roli zde sehrála železnice, konkrétně vlak, který sochy vezl. Podle jedné verze příběhu vlak údajně u Libně vykolejil, sousoší vypadlo z vagonu ven a socha Barunky utrpěla „zlomeniny“ nohou. S méně dramatickou, ale o to reálnější variantou přichází Josef Jiránek ze Dvora Králové nad Labem, který se osudem sochy zabývá.

Logo sousošíZdroj: Deník„V Libni o sebe pravděpodobně narazily tvrději vagóny, sousoší zřejmě nebylo dostatečně upevněno, cuklo a soše Barunky se pod sukní ulomily nohy,“ říká badatel s tím, že dopídit se nějakých záznamů je detektivní práce. „Pochopitelně se o tom nikdo nesměl nic dozvědět, takže o nehodě nejsou záznamy. Pátral jsem po tom všude a akorát v drážní knize České Skalice byla jediná zmínka, že se stal malér a Barunka přijela poškozená,“ upřesňuje Jiránek.

Sousoší znázorňuje Babičku s dětmi vracejícími se z návštěvy mlýna. Jeník, Barunka, Adéla a Vilém, psi Sultán a Tyrl a za nimi stojí babička, Magdaléna Novotná. Děti se dívají na hvězdnou oblohu a babička jim vypráví, že každý má svou hvězdu. Sochař Otto Gutfreund zachytil děti s užaslými bezelstnými výrazy, jejich ohromené tváře dokreslují postoje dětí. Babička stojí zcela klidně a se založenýma rukama na sukni a její nepříliš ženské tváři se nepohne ani sval.

O poškozené soše psali později kameničtí mistři, kteří sousoší instalovali na místo určení. Otto Gutfreund zkraje července narychlo milou Barunku opravil a 9. července roku 1922, dva roky po položení základního kamene a po složitém mezidobí soutěže, výběru, zhotovení, přepravy a instalace sousoší, se konala celonárodní „pouť“ do Babiččina údolí v Ratibořicích, při které bylo sousoší za účasti zhruba 20 tisíc osob slavnostně odhaleno.

„Na odhalení se nic nepoznalo a celá sláva byla zachráněna,“ uvádí edukátorka Muzea Boženy Němcové Martina Kolinská. „Neexistoval snad český spolek, který by na tuto slavnost nevyslal svého zástupce, a nezáleželo na vzdálenosti. Účast na této velkolepé akci byla nejenom otázkou prestiže, ale též velkým vyjádřením národní hrdosti a sounáležitosti,“ doplňuje s tím, že průvod krojovaných účastníků s alegorickými vozy na téma pohádek Boženy Němcové se vydal do Ratibořic z České Skalice.

Originál přišel o hlavu

V roce 1923 vytvořil Otto Gutfreund novou Barunku, která nahradila tu původní s ulomenýma nohama. Nová varianta stojí na pomníku v Ratibořicích dodnes. Původní poškozená socha byla umístěna v zahradě sochařova strýce, továrníka Josefa Sochora ve Dvoře Králové nad Labem. „Traduje se, že za druhé světové války do sochy z rozmaru trénovali střelbu němečtí důstojníci,“ připomíná Martina Kolinská smutný osud sochy, která později přišla o hlavu. Ta se nakonec podařila dohledat a momentálně je ve sbírce Muzea Boženy Němcové.

Sousoší Babička s dětmi se 28. února 1964 stalo kulturní památkou. K výročí sousoší je v Muzeu Boženy Němcové instalovaná výstava, která potrvá do 30. září 2022.