Celkem ze šesti kandidátů si tak budou moci vybírat v prvním kole senátních voleb i voliči v několika obcích na Královéhradecku. Nejzkušenější uchazečkou je Soňa Marková (55 let, KSČM), která o senátorské křeslo neúspěšně usilovala už před šesti lety. V roce 2012 mělo na něj zálusk celkem 11 adeptů.

Mezi letošní favority budou patřit poslanec Pavel Bělobrádek (41, KDU-ČSL) a náměstek hejtmana Martin Červíček (46, ODS). Dalšími uchazeči jsou náchodský místostarosta Miroslav Brát (48, ČSSD), hronovský podnikatel Petr Koleta (50, ANO) a ekonomka Andrea Pajgerová (52, SPD).

Senátní volby se o příštím víkendu nebudou týkat například Meziměstí, které sice patří na Náchodsko, ale senátně spadá pod Trutnov. „Nějak to tak vyplynulo,“ říká starostka Meziměstí Eva Mücková, a dodává, že by byla radši, kdyby i v tomto příhraničním městě mohli volit senátora pro Náchodsko. „Historicky máme blíže k dění na Náchodsku než na Trutnovsku,“ podotýká.

To, že Meziměstí spadá pod volební senátorský obvod trutnovského okresu se může projevit i v tom, že tato oblast se ocitá na samém okraji senátorského zájmu. „Před volbami kandidáti přijedou, ale pak už nic moc,“ potvrzuje starostka. „To spíše nám pomůže senátor za Náchodsko,“ dodává.

Podobně jsou na tom i v nedalekých Vernéřovicích, které jsou také na trutnovské straně senátorského obvodu. „Trošku mi to sice vadí, že spadáme pod Trutnov, ale nevidím to jako nějaký zásadní problém, který bych chtěl nějak řešit,“ říká starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant, a přidal i jeden postřeh:

„Předchozí trutnovský senátor Pavel Trpák se u nás minimálně dvakrát, třikrát do roka zastavil a alespoň vyslechl naše problémy. Jeho nástupci u nás nebyli ani jednou,“ prozradil vernéřovický starosta, který ale o žádnou změnu usilovat nebude.