„Je mnohem lepší, když se pokládka nového povrchu udělá najednou. Pokud by se oba směry asfaltovaly postupně, může začít praskat středová spára. Vybrané úseky už byly dost poškozené, takže lokální výsprava výtluků by tu už neměla smysl," vysvětlila důvody akce Lidmila Nováková ze silničního úřadu.

Pustí jen autobus

Ode dneška tak nebude průjezdná jedna z hlavních dopravních tepen města – ulice Sokolovská. Konkrétně bude uzavřen úsek mezi ulicemi Palackého a Hrdinů odboje včetně jejich křižovatek. Provoz bude přerušen ihned po průjezdu školního autobusu.

Auta neprojedou ani mezi pivovarem a zvonicí, protože opravovat se bude tato část ulice Kaštany. Při objížďce Kolowratskou ulicí je ale kvůli stavebním pracím v okolí jízdárny třeba počítat s pohybem nákladních vozidel.

Neprůjezdná bude ještě Javornická, a to až po křížení se Smetanovou ulicí. Menšího okruhu motoristů se dotkne zastavení provozu na místní komunikací v Dlouhé Vsi.

Drobné komplikace se ale řidičům nepochybně vyplatí. Pohyb po městě bude pro jejich plechové miláčky mnohem bezbolestnější. „Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se komunikace opravovaly tímto způsobem vždycky, ale naráží to na finanční možnosti města. Letošek je v tomto ohledu příznivější a jsem rád, že tyto investice mají u vedení města podporu," uvedl Miloslav Trejtnar, který je ve městě pověřen správou komunikací.

Komplikace nečekají

Vzhledem k tomu, že většina prací byla naplánována na víkend, neočekává žádné komplikace ani městská policie. „Pracovníci dodavatelských firem situaci zvládají a používají i vlastní značení. Pokud by ale někdo neuposlechl jejich pokynů, jsme připraveni na místo dorazit," ubezpečil Miloš Friml, velitel rychnovských strážníků.

Pro plynulost silniční dopravy bylo uděláno maximum. Přípravné práce tak probíhaly po celý týden za plného provozu. Pracovníci například opravovali obrubníky nebo kanalizační vpusti.
Občany města bude zajímat i finanční stránka této záležitosti. Rekonstrukce všech zmiňovaných úseků a další drobnější lokální opravy silnic vyjdou na 3,4 milionu korun.