Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Na střeše je minimální riziko, že se tam připletou cizí“

Hradec Králové - Hostem pátečního pořadu PéHá na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové byl minulý týden Jaromír Kočí, vedoucí lékař oddělení urgentní medicíny Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

17.8.2012
SDÍLEJ:

Lékař Jaromír Kočí s moderátorem Miroslavem Vaňurou při rozhovoru v Českém rozhlase Hradec KrálovéFoto: Archiv ČRo Hradec Králové

Moderátor Miroslav Vaňura se minulý pátek sešel v pátečním studiu PéHá s vedoucím lékařem oddělení urgentní medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové Jaromírem Kočím.

Pro svůj televizní pořad 112 často natáčím u záchranných služeb v celé České republice.
A vím, že hradecké záchrance její kolegové v celé republice závidějí budovu, systém i vybavení urgentní medicíny.
Velice mě těší takovýto názor:  že naše pozice, naše oddělení je záviděníhodné. Jinak historicky těžké to bylo 
z pohledu naplánování, financování a tak dále. Nicméně celkem logicky a logisticky ta situace k tomu spěla, že toto oddělení je potřeba, že je potřeba  centralizace, akutního provozu v nemocnici, a ten trend ze zahraničí, který jsme přejali – my jsme nevymýšleli noc nového, my jsme pro ty zkušenosti jeli do zahraničí, konkrétně do  Holandska a Jihoafrické republiky. Tyto země jsou specifické úrazovostí – tam jsem byl na odborné stáži, to jsou země, které jsou po stránce odborné velmi zajímavé, protože tam probíhá takříkajíc válka na ulici. Tam je obrovská kriminalita, čili  
z hlediska úrazového chirurga nebo lékaře je ta zkušenost velmi cenná, k ní  se člověk standardně nedostane, respektive a naštěstí velmi zřídka, protože královéhradecký region je z tohoto pohledu velmi bezpečný … 
V těchto zemích jsme  načerpali bohaté zkušenosti jak 
z provozu tohoto oddělení, tak 
z managementu.

Hradecké oddělení urgentní medicíny má heliport, místo pro přistávání vrtulníků záchranné služby, na střeše. Co se děje poté, co helikoptéra přistane?
V původním plánu ten heliport na střeše nebyl, stalo se tak až po našich logických požadavcích, že přeci jenom  transport pacienta z vrtulníku sanitním vozem, kdekoliv po areálu, je vždycky komplikovanější než ten systém, který máme v současnosti. To znamená přistane vrtulník, pacient se pouze přeloží na transportní lehátko a sjede dolů výtahem přímo na oddělení. Tam už se pak o ně staráme. Je to velmi rychlé.

Je heliport na střeše nemocnice v České republice ojedinělý?
Abych pravdu řekl, nevím. Ale jistě se chystá výstavba taky na střeše v Liberci, v motolské nemocnici…  Ale je to logický požadavek i v rámci auditů těchto oddělení. Ministerstvo zdravotnictví provádělo audity, a jeden z požadavků byl heliport dostupný pro toto akutní  oddělení, tam,  kde to zabírá nejmíň prostoru. Bezpečnostně je nejlepší   střecha, protože tam je minimální riziko, že se  připletou cizí osoby, které tam nejsou potřebné.

Vy znáte například krevní skupinu, kterou budete potřebovat, než helikoptéra přistane? Víte,  jaké odborníky si musíte zavolat z nemocnice?
Krevní skupinu jednoznačně nevíme. I kdyby to měl pacient někde napsáno na dokladu. To se vždycky ověřuje, v žádném případě se nemůžeme spolehnout na informaci tohoto typu. A další odborníky sháníme až po primárním vyhodnocení. V té nejakutnější fázi spolupracujeme s neurochirurgem a všeobecným chirurgem, tvoříme dohromady tým, takže v zásadě jsme všichni na místě v danou chvíli.

Příběhy, které  prožíváte, se podepisují na vaší psychice. Máte nějaké psychologické kurzy, abyste to zvládli?
Speciální psychologické kurzy neexistují, nicméně v rámci evropských fondů je teď připravována psychointervence  zdravotnických pracovníků, kteří se věnují závažným věcem, nejzávažnějším úrazům. Jinak je to prostě otázka osobní psychiky: musíte si odpočinout,  což dělám nejraději s vlastní rodinou.

Autor: Redakce

17.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení