Pferda – sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením vzniklo v roce 2004.

Původně sdružení působilo na poli volnočasových aktivit pro osoby s mentálním postižením a pořádalo několikrát do roka tábory a pobyty. Nyní však nabízí hendikepovaným řadu možností 
a uplatnění:

Tréninkové kavárny Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou a v Náchodě – místo, kde si vypijete dobrou kávu, čaj a dáte si domácí koláčky, přičemž obsluhovat vás budou lidé, kteří to nemají v životě snadné.

Tréninková pekárna Kvasiny – svatební koláčky od Pferdy patří 
k těm vyhlášeným.

Tréninkový byt Rychnov nad Kněžnou – tady se se učí mentálně postižení žít běžný a obyčejný život.

Úklidová firma – můžete si nechat uklidit svůj byt či kancelář a ještě tím pomoci postiženým lidem, kteří si takto vydělávají.

Dnes už se na nejrůznějších akcích podařilo prodat kolem 300 kusů šamotových cihliček. Celý výtěžek poputuje na rozšíření provozu pekárny. Ta by pak mohla zaměstnat až o deset lidí více, než doposud.

Boj s počáteční nedůvěrou

„Na to však potřebujeme peníze, které sháníme, kde se dá. Účastníme se řady akcí, na nichž naše cihličky prodáváme. Minimální částka je sto korun," vypráví ředitelka sdružení Iva Laštovicová.

Lidé si mohou cihlu nechat na památku jako suvenýr, anebo ji podepsat, nechat pokreslit svými dětmi a darovat sdružení, které ji při přestavbě pekárny použije. „Rozhodnutí je na lidech. Ale pokud si ji nechtějí brát domů, mohou nám ji nechat a my se rádi pochlubíme, kdo nám pomohl," dodává ředitelka.

Avšak na východě Čech, kde se tato charitativní akce koná poprvé, je to trochu boj s neznalostí a nedůvěrou lidí.

„Ve východočeském regionu se akce Cihla koná poprvé, na rozdíl od Prahy nebo jiných regionů, kde má až čtrnáctiletou tradici. Nicméně 300 prodaných kusů je velmi slušný počet," hodnotí prozatímní úspěch mluvčí sdružení Jan Dvořák.

V těchto dnech je možné stát se dárci a majiteli malé cihličky kromě několika akcí i během návštěvy některé ze dvou kaváren Láry Fáry, jež sdružení provozuje. Jedna sídlí přímo v Rychnově a druhá v Náchodě.

„Mimo to se náš stánek s pečivem vlastní výroby, dobrou kávou a dalšími pochutinami či předměty objeví na sobotním Kosteleckém posvícení anebo poté 28. září na Svatováclavských slavnostech v Dobrušce," vyjmenovává Jan Dvořák.

Každá koruna, která na účet sdružení přibude, zakládá nové zdi pekárny. Byť stále sdružení sbírá prostředky, na vavřínech nespí. „V současnosti se pracuje na stavebním projektu, všechna povolení bychom měli mít vyřízená do konce října, maximálně začátku listopadu," upřesnil mluvčí.

V ideálním případě by se se stavbou začalo ještě v letošním roce a provoz pekárny, kde nemají o objednávky nouzi, by se mohl naplno v novém hávu rozjet už po novém roce.

Celkové náklady jsou odhadovány kolem tří set tisíc korun.