Podle informací Horské služby Krkonoše napadlo za poslední týden 115 centimetrů nového sněhu. „Padal za působení silného nárazového jihozápadního až severního větru, který přemísťoval sníh na závětrné svahy. V polohách pod 1000 metrů nad mořem padal vlhký sníh. Sněhové profily vykazují malou až střední stabilitu,“ upozornil Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Na horách stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, což znamená, že nebezpečí je značné. „Mohou se vyskytnout laviny z nového sněhu a laviny deskové. V polohách pod 1000 metrů se mohou vyskytnout laviny z nového a mokrého sněhu,“ upřesnil Dlouhý. Podle něj bude nadále sněžit. V nižších polohách hor se objeví srážky smíšené až dešťové. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až dolní části svahu,“ dodal.

Víkendová sněhová nálož v okolí Špindlerovky.Zdroj: Pavel Musil

Kvůli pokračujícímu sněžení Správa Krkonošského národního parku vydala varování pro turisty, kteří se pohybují po Krkonoších.

„Mokrý sníh na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše. Obdobná situace je ale po celých horách. Návštěvníkům hor doporučujeme zvážit výlety lesními porosty a nevstupovat pod zavěšené či nahnuté stromy zatížené mokrým sněhem,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. „Pochopitelně ani na řadě míst nebudou projeté běžecké stopy, protože nejprve musí být cesty zprůjezdněny. S ohledem na předpověď počasí může tato situace trvat i několik příštích dní,“ dodal.

Fakt, že nemluví do větru, potvrdila nedělní událost z Beskyd. Tam došlo krátce před polednem k vážnému úrazu běžkařky ve středním věku, když na ní na hřebenech Javorníků spadl zlomený strom. Záchranáři ženu vyšetřili a přítomný lékař zjistil, že běžkařka utrpěla poranění hrudníku.