Odvážný plán vypravit se na pionýrech někam dál než jen do vedlejší vesnice se zrodil asi před rokem u piva: „Napadlo nás vydat se do Velkého Mederu na Slovensko, kde jsou termální lázně. Nechali jsme si vyšít u pana Tobišky z Rybné nad Zdobnicí mikiny a trička s názvem Expedice Velký Meder,“ prozrazuje Pavel Vrba.

Cíl byl vybrán také z praktických důvodů, aby se dvojice kamarádů po náročné cestě rychleji zotavila. Náročná bude už proto, že i na „výletech“ po okolí ne vždy jejich jawy do cíle dojedou.

„Zbyncek poladil oba fichtly a nakoupili jsme spoustu náhradních dílů. Zatím zkoušíme výdrž našich strojů kolem Rychnovska, jednou jsme dokonce nedojeli zpátky do garáže,“ líčí strastiplnou přípravu Pavel Vrba.

“To někdy tak prostě je, že to přestane jet,“ podotýká Zbyněk Vondráček. Obvykle se prý závada dá opravit na koleni. „Bohužel tady to byla oprava většího rozsahu, tak jsme zavolali bráchu Vojtu s dodávkou a ten pro nás přijel.“

Dvojice kamarádů se na expedici intenzivně připravuje už asi dva měsíce, v minulých dnech ještě testovala, jak pionýři obstojí v kopcích. První den expedice by měli ujet něco málo přes 150 kilometrů.

„Spát chceme v Mutěnicích u Hodonína a druhý den dojet do Velkého Mederu. Zpátky pak obdobně. Fanoušci těchto strojů a celé expedice nás mohou sledovat na facebooku Expedice Jawa Pionýr, kde budeme o celé cestě informovat a vkládat videa a fotografie z naší cesty. Doufáme, že dojedeme a budeme vyprávět,“ dodává Pavel Vrba se Zbyňkem Vondráčkem.