Na diskotéku měli podle informací redakce v noci dorazit tři muži, z nichž minimálně jeden byl městským strážníkem. Údajně se měli snažit dostat na probíhající hudební akci bez placení vstupného, s čímž ochranka nesouhlasila. Do prostoru diskotéky měli pak vhodit pepřovou dýmovnici či měli stříkat pepřovým sprejem, na čež ochranka reagovala přivoláním policie. Muži se měli dát na útěk a jeden z členů ochranky je měl pronásledovat. Policista ho střelil do břicha, třiadvacetiletý mladík zemřel.

Některé zdroje hovoří i o další oběti útoku, která by měla být v kritickém stavu v nemocnici. Mělo by se jednat o pětadvacetiletého bratra mrtvého mladíka, kterého útočník zasáhl v momentě, kdy chtěl poskytnout pomoc svému bratrovi. Oba muži jsou prý bratři majitele podniku. 

Starosta Vysokého Mýta František Jiraský Deníku potvrdil, že střílel příslušník městské policie. „Došlo k potyčce před restaurací, kde probíhala diskotéka. Jeden z účastníků, byl to opravdu příslušník městské policie, vystřelil legálně drženou soukromou zbraní, a to v době mimo službu. Jeden člověk zemřel, jeden je postřelený," popsal incident na základě informací od vyšetřovatelů starosta.

V osmičce vysokomýtských strážníků není žádný nováček, polovina jich u městské policie působí od roku 2007, dva už od devadesátých let, pouze dva muži její řady rozšířili v letech 2011 a 2012. Všichni jsou zkušení strážníci. František Jiraský si takové selhání muže zákona nedovede vysvětlit. „Neumím si to vysvětlit, byl to spolehlivý člověk, dlouhá léta pracoval u městské policie, předtím pracoval u Policie ČR," uvedl pro Deník a dodal: „Nechci o tom spekulovat. Vyšetřování ukáže, jestli se jednalo o nutnou sebeobranu, nebo ne."