Každoroční chřipková epidemie letos pravděpodobně udeří silněji než v minulých dvou letech.  Ve východních Čechách jí za poslední týden podlehli už dva lidé.

Jeden 58letý muž z Trutnovska, druhou obětí je důchodce z Orlickoústecka, který skonal v litomyšlské nemocnici. Oba případy byly komplikované dalším onemocněním. Téměř dvě desítky pacientů s těžkým průběhem chřipek jsou navíc hospitalizovány.

„Ačkoliv doposud nebyl překročen epidemický práh, v souvislosti se závažnými virologickými nálezy a s nárůstem klinicky těžkých onemocnění lze situaci v našem kraji hodnotit jako začínající epidemii akutních respiračních infekcí smíšeného nechřipkového a chřipkového původu s maximem postižení u předškolních dětí," uvedla mluvčí královéhradeckých krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Podobná je situace v Pardubickém kraji, tady činí nemocnost zhruba 1350 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

„Na Orlickoústecku a Chrudimsku se však za poslední týden zvýšila nemocnost o 40 procent a je již na hranici epidemie," podotkla vedoucí protiepidemického odboru pardubických krajských hygieniků Olga Hégrová.

Vrchol epidemie očekává v příštích dvou týdnech. Vedle  malých dětí do pěti let jsou druhou nejohroženější skupinou lidé starší 60 let.

V celém Česku zemřelo na komplikace spojené s chřipkou od počátku zimy deset lidí. Laboratorní vyšetření potvrzují výrazný nárůst viru takzvané prasečí chřipky A(H1N1), kterou už ale odborníci nazývají sezonní. Komplikované průběhy chřipky hlásí téměř všechny kraje.

Těžký průběh plicní infekce je hlavně u lidí mladšího a středního věku, nejohroženější jsou obézní lidé, těhotné, astmatici a diabetici.

Hygienici radí očkování zejména lidem oslabeným chronickou nemocí. Očkování nadále pokračuje, zastavuje se až při vypuknutí epidemie. Ta se vyhlašuje, když počty nemocných na 100 000 obyvatel dosáhnou 2000.

Podle nejnovějších výzkumů se pravidelně dává očkovat proti chřipce jen pět procent Češek a Čechů.

Epidemie zavírá nemocnice

- Kvůli šíření respiračních onemocnění a viróz vyhlásilo několik nemocnic zákaz návštěv: pardubická, rychnovská, náchodská a trutnovská.

- Zákaz platí pro všechna oddělení, a to až do odvolání.

- Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo 1440 balení antivirotika Relenza a příští týden pak několik tisíc balení Tamiflu.