VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mnoho škol na Rychnovsku v září zazáří

Rychnovsko – Dva měsíce klidu ve mnoha základních i středních školách v okrese rozhodně o prázdninách nepanovaly. Naopak. Opravovalo se tu, malovalo a uklízelo. To aby se dětem chtělo do učení více a také, aby na ně třeba netáhlo. Jako například v Častolovicích, kde budova školy potřebovala generální rekonstrukci. Nejenže stěny dostaly nový nátěr, ale dům nyní „mrká" z opravené fasády na okolí vyměněnými okny.

30.8.2013
SDÍLEJ:

Oprava školy v ČastolovicíchFoto: Barbora Zemanová

ČastoloviceŠkola potřebovala především opravit střechu a také vyměnit okna a zateplit. Na děti však čekají i vymalované třídy a další novinky.
Rychnov nad Kněžnou
Oprava ZŠ Kolowratská je rozdělena do čtyř etap. Během prázdnin byla zakončena první 
z nich. Zahrnovala výměnu střechy, komínů, žlabů, svodů 
a hromosvodů.

Kostelec nad Orlicí
Místní obchodní akademie pořídila nový výtah. Budoval se během léta a od září bude vozit vozíčkáře, který nastupuje ve škole do prvního ročníku. Na běžnou údržbu a vymalování tříd také nikdo nezapomněl. Od podzimu budou moci studenti navíc navštěvovat novou tělocvičnu, kterou škola přebrala do užívání.

V mnoha školách v okrese se malovalo a probíhaly všemožné větší i menší úpravy a opravy. Ne všude se s nimi však stihlo začít či je dokončit. Například 
v Bílém Újezdu museli vypsat nové výběrové řízení a práce začnou na podzim. V Bolehošti, kde byly s opravou problémy, které vyšetřovala i policie, 
na podzim žáky čekají  v určité dny ředitelská volna. Kompletní rekonstrukce školy bude hotova 
do konce roku.

„Konečně je můžeme otevřít a větrat. Ubyla i obava o bezpečnost. Škola je teď funkční a pěkná," konstatuje ředitelka Alena Bačíková.

Na budově je ještě třeba  dodělat drobné úpravy, uvnitř právě vrcholí úklidové práce. Do neděle bude odstraněno lešení. „Vyučování to neohrozí," prozrazuje ředitelka.

Opravovat se začalo i v jedné z nejpamátnějších budov v Rychnově – ZŠ Kolowratské. Práce na rekonstrukci je rozdělena do čtyř etap.

„Každý rok o prázdninách se udělá jedna," prozrazuje starosta města Jan Skořepa.

Úvodní etapa řeší hlavně stav střechy a nevyhovující statiku budovy. Azbestové šablony nahradily tašky bobrovky, takže střecha mnohem lépe zapadá do historické části města.

Došlo i na opravu komínů, výměnu žlabů, svodů a hromosvodů. To vše za více než 2,8 milionu korun.

A rekonstruovalo a budovalo se i na středních školách. Například na kostelecké „obchodce" přibyl výtah.

Využívat se bude hned od podzimu, kdy do školy nastoupí vozíčkář.

„Stál milion korun a zaplatili jsme ho díky sponzorům, projektové činnosti a vlastním prostředkům," přibližuje ředitel Václav Pavelka.

Kromě toho na studenty čekají i vymalované třídy či nové stolky na chodbách.

Přebrali tělocvičnu

„Navíc jsme do užívání přebrali tělocvičnu původně využívanou dětským domovem. V současné době pracujeme na budování sociálních zařízení, šaten, řešení samostatné elektrické a vodovodní přípojky a odpadů a na samostatném vytápění,"  prozrazuje ředitel.

Hotovo by mělo být během několika měsíců. Už na konci září by však chtěla škola sportovní halu využívat.

Ne všude však na žáky a studenty bude po prázdninách čekat opravená škola.

Tak je tomu například v Bílém Újezdu. Ačkoli chtělo vedení obce s rekonstrukcí začít už v srpnu, práce se musely odložit. Stavební firma, která zakázku vyhrála, odstoupila.

Obci nezbylo nic jiného než vypsat nové výběrové řízení. To bylo úspěšné a s rekonstrukcí se začne od podzimu. Provoz školy by však výrazně omezit neměla.

Autor: Barbora Zemanová

30.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení