Minulý víkend přinesl šokující statistiku. Od pátku do neděle policisté na Rychnovsku zjistili užití drog u pěti řidičů. Ve všech případech mladších ročníků.
Prevence prý ale rozhodně nezaspala. „Pořádáme řadu besed pro středoškoláky, které jsou zaměřeny výhradně na drogy. Studenty tato problematika zajímá a někdy nás doslova zkouší," ujistila Alena Kacálková, mluvčí rychnovské policie.


Zhodnotit účinek takových besed je však problematické. „Je to jako s kouřením. Pokud sám člověk nechce, nic ho ke změně chování nepřinutí. Často je to sisyfovská práce," poznamenal Hynek Martinek, ředitel rychnovské průmyslovky s tím, že drogové delikty nejsou u studentů ničím výjimečným. Pedagogové se ale mimoškolními aktivitami studentů zabývat ani nemohou.


Podle psychologa je takové chování generační záležitostí. „S lehkými drogami začínají uživatelé už okolo třináctého nebo čtrnáctého roku. Tato aktivita pak zhruba ve třiceti letech ustává, ale menší část uživatelů přechází k tvrdým drogám. Naproti tomu mezi opilými řidiči lze najít jak dvacetileté, tak sedmdesátileté," poznamenal Jan Lašek, psycholog z hradecké univerzity.


Účinky marihuany jsou přitom srovnatelné s požitím alkoholu. „Obě látky člověka zbavují přesnosti vnímání. Na druhou stranu zde jsou i rozdíly. S vypitým alkoholem roste u člověka sebedůvěra a přichází představa, že zvládne všechno. Marihuana ho naopak utlumí a ledacos je mu pak jedno," uzavřel Jan Lašek.
Přesto je bilance uplynulého víkendu překvapivá i pro samotnou policii. Jelikož se žádná mimořádná akce nekonala, šlo nejspíš o souhru více faktorů.

Určitou roli mohla mít i náhoda. „Policisté měli více štěstí v tom, že se pohybovali na stejných místech jako provinilci," uvedl Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou.


Poukázal na to, že podobně nárazové bývají statistiky třeba i u tragických dopravních nehod. Jindy lze vysledovat dlouhé období, kdy není zadržen žádný podnapilý řidič. Přesto ale platí, že štěstí se musí jít naproti. Není to přitom jen o plánování hlídkové činnosti.


„Test na alkohol provádíme u kontrolovaných řidičů vždy. Ke zjištění přítomnosti návykových látek se policisté rozhodnou, pokud mají na jejich užití podezření. Vycházet mohou z přibývajících zkušeností s jednáním s řidiči, u kterých se přítomnost nějaké drogy prokázala," řekl dále policista.
Navíc je již v současnosti testerem na drogy vybavena každá policejní hlídka. Pokud řidič, který policisty zaujal nezvyklým chováním, nadýchá na alkohol testeru nulu, je to důvod k ještě větší obezřetnosti. „Z našich zkušeností vyplývá, že drtivá většina řidičů, u kterých se prokázalo užití drog, měla negativní test na alkohol," potvrdil Rudolf Petřík.


O víkendu tak policisté zadržovali řidičáky jako na běžícím pásu. V pátek zjistili užití drog u osmadvacetiletého muže v Týništi, hned druhý den u čtyřiadvacetiletého mladíka v Křovicích. Pod vlivem drog jel v neděli třicetiletý muž v Petrovicích. K nedělnímu obědu nedojel ani pětadvacetiletý řidič zastavený za Rychnovem.


Ze stejného důvodu musel v Rokytnici přerušit jízdu sedmadvacetiletý muž. Od začátku roku do neděle bylo evidováno 24 těchto přestupků. V pondělí přibyly další dva.