Při cestě do Porotního sálu  jičínského zámku vzpomenul, že jedinou chybou jeho majitele Albrechta z Valdštejna bylo, že váhal tak dlouho, až se nechal zavraždit. „On měl reálnou šanci  stát se českým králem  a Jičín  mohl být  hlavním městem," domnívá se prezident.

Zhruba devadesátka posluchačů v Porotním sále si na příjezd prezidenta musela počkat. Hlava státu se zdržela v obci Holovousy. Zpoždění nabralo zhruba patnáct minut, ale prezident Jičínské nijak neošidil. Původně půlhodinová beseda se protáhla asi na tři čtvrtě hodiny.

Prezident vyjádřil poklonu městu. „Byl jsem tu už nejméně dvacetkrát," zamyslel se. Došlo i na věcné dotazy, prezident své názory neskrýval. Podpořil snahy o rekonstrukci jezuitské koleje, která se nezdařila, protože ji zastupitelé na konci roku 2012 smetli ze stolu. Také se vyjádřil, že starosty by si lidé měli volit přímo, podobně jako nyní prezidenta, a že se nikdo nesmí divit, když současné politické strany mají problémy se zajištěním  svého financování.

Žádný sponzor politické strany by ovšem podle prezidenta neměl skrývat svou totožnost. Měl by veřejně prohlásit, za kterým uskupením stojí a koho finančně podporuje.

Mířila hrotem kopí na prezidenta

Miloš Zeman zanechal v Jičíně stopu. Podepsal se do městské kroniky a uvázal prezidentskou stuhu na městský prapor. Žerď s pozlaceným hrotem třímala strážnice jičínské městské policie Ivana Kašpárková. „Byla to pro mě velká pocta. Moje pocity jsou zvláštní. Ani nevím, jak bych je vyjádřila, ale určitě je mezi nimi trochu nervozity z celého protokolu," řekla krátce poté, co se prezident vydal společně se starosty do Grand Hotelu Praha. „Uvědomme si, že tady strážnice držela kopí namířené přímo na hlavu státu," zažertoval ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička.

Rozpovídal se i Josef Festa, který Miloše Zemana podporuje. „S panem prezidentem se znám přes dvacet let. Dokonce jsme si i tykali, ale to já si teď už netroufnu, když se stal prezidentem," řekl. Trochu zalitoval, že se už vídají podstatně méně často než dříve a že prezidentovy názory se začínají vzdalovat realitě. „Býval to vynikající řečník a ekonom. Kdybyste ho jenom zažil v jeho vrcholných létech, to byste koukal," řekl Josef Festa.

Prezident republiky dostal od města darem malbu Valdštejnova náměstí, nad nímž se vznáší ohromný duch tohoto vojevůdce v jezdecké póze. Dílo vzniklo při loňském mezinárodním plenéru a jeho autorem je výtvarník ukrajinského původu Michail Ščigol. Miloš Zeman opětovně vyzdvihl velitelské schopnosti Albrechta z Valdštejna. „On je však jen dalším důkazem, že geniální vojevůdce je jako politik slabší, než by si sám přál," uvedl.

Po slavnostním obědu v Grand hotelu Praha, kdy prezident promluvil do duše starostům měst a obcí, následovalo setkání s prezidentem na Valdštejnově náměstí. Sem  přišly stovky lidí. Už jen to byl obrovský úspěch, občané však navíc nebyli pasivní. Netradiční návštěvu neváhali oslovit.

„Neříkejme, že za dvacet let se toho hodně rozkradlo. Používat slovo 'se' není správné. Říkejme kdo. Každá krádež má za sebou konkrétní jméno," hřímal Miloš Zeman. Za tato slova si vysloužil potlesk.

Se slovy „Přeji vám krásný den"" se prezident rozloučil s posluchači. Jeho cesta pokračovala do Náchoda.