Podle vyjádření ředitele fabriky Otakara Petráčka rušení linek a pracovních míst nehrozí, dokonce se počínaje příštím týdnem obnoví produkce tkalcovny, a to v původním rozsahu.

„Z fleku bychom mohli zahájit provoz, počkáme ale do pondělí. Jak se říká, někdy není vhodné spěchat. Emoce musí přes víkend vychladnout," zhodnotil Otakar Petráček.

Konečná bilance nehody, již s nejvyšší pravděpodobností zavinilo vadné osvětlení, vyplouvá na povrch. Škoda se vyšplhala do výše 250 milionů korun. Mohlo to však dopadnout hůře. Požár totiž nezničil ani polovinu výrobních kapacit. „Přišli jsme jenom o počáteční článek produkce. Ztráta reprezentuje pouze deset procent přítomné technologie," řekl ředitel a ukázal stěnu, která protíná tovární halu. Hrála klíčovou úlohu v likvidaci požáru. „Je neuvěřitelné, že se hasičům podařilo požár na této stěně zastavit. Byl to tvrdý boj."

„Bylo to jako ve zlém snu. Poplakala jsem si a nebyla jsem jediná," prohlásila jedna z pracovnic podniku.

Výpomoc

Miletě v nadcházejících měsících pomohou jiné podniky, které poskytnou výrobní kapacity. Polotovary se budou převážet do Milety, kde bude výroba pokračovat. Zničený trakt budovy obnoví ještě v průběhu tohoto roku. Indičtí majitelé mateřské společnosti za hořickým závodem stojí a prý si přejí co nejdříve navrátit standardní režim. 

Na hašení požáru se podílelo i samo město Hořice. „Poskytovali jsme zázemí a stravu pro hasiče. Když se to totiž vše sečte, zásah trval přes dva dny," uvedl hořický starosta Ivan Doležal.

„Hasičům patří velké díky. Předvedli výborný výkon. Zmatek panoval jen ze začátku, ale potom už byla organizace dobrá. Věděli, jak proti tak velkému požáru bojovat," dodal. Akce se účastnily profesionální i dobrovolnické sbory. V podniku pracuje celkem 360 lidí.