Podle svědků vypil půl litru rumu a pil také vodku. Alkohol je z obchodu ve Starostíně u Meziměstí na česko-polské hranici. Podezření na výskyt metylalkoholu padá na půllitrové lahve s čtyřicetiprocentním obsahem alkoholu s názvem „Tuzemský" a „Vodka jemná", které pochází od výrobce Vapa Drink. Jeho jednatel už je jedním z obžalovaných v případu otrav a úmrtí pančovaným alkoholem v České republice.

„Pacienta znám už léta. To, co se mu stalo, je nepříjemné. S novináři si proto hovořit nepřeje," uvedl primář broumovské nemocnice Jiří Veselý.

Muž je diabetik, přesto je však podle sdělení lékařů mimo ohrožení života, nemusí být ani na jednotce intenzivní péče. Mluvčí nemocnice Lukáš Holub však nevyloučil, že pacient bude mít trvalé následky. Bližší informace o nich však zatím uvádět nechtěl. Nemocnice případ po výsledcích testů nahlásila policii.

Náchodští policisté už v obydlí otráveného muže zajistili pančovaný alkohol, který nestačil vypít. Zakoupili mu ho příbuzní v jednom z obchůdků na hraničním přechodu.

Policisté už tam další prodej alkoholu zakázali. Celníci pak až do úterních večerních hodin v obchodě zabavovali další láhve alkoholu, který by mohl obsahovat jedovatý metylalkohol. Všechny láhve přitom měly kolky. Podezřelé je už jen to, že provozovatel obchodu neprokázal, že alkohol zdanil.

„Během úterního večera jsme zajistili ve Starostíně 240 lahví lihovin, u kterých majitel nebyl schopen předložit doklady o zdanění. Ze zajištěných lihovin jsme odebrali vzorky, které jsou v tuto chvíli na testování v celně-technické laboratoři," uvedla mluvčí Celního ředitelství v Hradci Králové Jitka Fajstavrová. Testy mají ukázat, jaký je v lahvích obsah metylalkoholu.

Policisté se nyní snaží zjistit, kolik ještě se závadného alkoholu prodalo a kam.

Radnice Meziměstí a okolních měst a obcí už před hrozbou varovaly spolu s policií obyvatele. Meziměstská starostka Eva Mücková včera ráno dokonce osobně vyrazila o nebezpečí informovat také radnici polského městečka hned za hranicemi Mieroszówa, aby v polských obcích varovali případné polské zákazníky. „Hlavními kupujícími v této oblasti jsou především Poláci," připomněla starostka.

Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z trestného činu ohrožování zdraví z nedbalosti. „Případ je v prvopočátku šetření a z taktických důvodů k němu nebudeme v tuto chvíli sdělovat více informací," uvedla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Hygienici se nyní při kontrolách zaměří na druhy lihovin, které policisté zajistli. „Lidé by tyto alkoholické nápoje neměli v žádném případě konzumovat," upozornila Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice.

Ilustrační foto

Metylalkohol u nás v kraji

• Prvním otráveným v Královéhradeckém kraji je pětašedesátiletý muž z Broumovska, který přišel do nemocnice poté, co mu bylo zle. Vypil zřejmě půl litru rumu a pil také vodku. Lékaři při krevních testech našli v jeho těle metylalkohol.
• Podezření na výskyt metylalkoholu padá na půllitrové lahve 
s čtyřicetiprocentím obsahem alkoholu s názvem „Tuzemský" a „Vodka jemná". Pochází od výrobce Vapa Drink.
• Alkohol je z obchodu na hranicích ve Starostíně u Meziměstí.