Varování před vysokými teplotami nad 31 stupňů platí dnes ještě pro Moravu, Slezsko a střední Polabí. Ve čtvrtek už se mírně ochladí v celé republice, maximální teploty by už neměly stoupat nad tropickou třicítku. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové varovali, že se na většině území mohou dnes odpoledne až do noci vyskytnout velmi silné bouřky. Napršet při nich může v krátké době kolem 50 milimetrů srážek a mohou padat dvoucentimetrové kroupy. Výstraha platí pro celou republikou s výjimkou části jižní a střední Moravy, kde mají být bouřky o něco mírnější.

"Během dnešního odpoledne vzroste potenciál pro vznik velmi silných bouřek, které budou zpočátku vznikat na horách, postupně i jinde. Jejich výskyt bude velmi lokální, to znamená, že se neobjeví na celém území vymezeném ve výstraze. Vzhledem k pomalému postupu bouří budou největším nebezpečím přívalové srážky s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů, výjimečně mohou být úhrny i vyšší," uvedl ČHMÚ. Se silnými bouřkami počítá předpověď i pro čtvrtek, spadnout při nich může okolo 30 milimetry srážek.

Silná bouřka udeřila už v pondělí

Silné lokální bouřky zasáhly v pondělí 14. srpna nad ránem i větší část Náchodska. Hlavně v Náchodě, Jaroměři a blízkém okolí bojovali hasiči se spadlými stromy a čerpali vodu, která se často dostala až do domů a sklepů, bytových i nebytových prostor, většinou z ucpaných propustí. 

Zdroj: Jiří Špreňar

Hasiči v Královéhradeckém kraji evidovali okolo 50 událostí souvisejících s bouřkou, u nichž zasahovali.Kromě Náchodska napáchalo počasí škody také v Novém Bydžově. Tam hasiči především čerpali vodu ze zatopených suterénních prostor a pomáhali s čištěním ucpaných propustí, kvůli kterým zůstávala voda v ulicích. 

Pondělní ráno na Náchodsku, 14. srpna 2023
FOTO, VIDEO: Vodní spoušť na Náchodsku, noční bouře úřadovala po celém okrese

Po dnešních intenzivních bouřkách se mohou rychle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít komunikace. "Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, se může vyskytnout i přívalová povodeň," uvedl ČHMÚ. Lidé by měli kvůli silnému větru zajistit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a při bouřce jezdit po silnicích velmi opatrně.