Pořádný malér hrozí městu Hradec Králové kvůli tomu, že ani na druhý pokus nevysoutěžilo zhotovitele lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. V roce 2015 totiž město podepsalo smlouvu s ČSOB, ve které se zavázalo, že do tří let od získání územního rozhodnutí zpřístupní lávku veřejnosti. Podle informací Deníku tento termín vyprší zhruba v polovině příštího roku. „V zásadě máte pravdu, je to ještě o malinko dřív,“ upřesnil nyní investiční náměstek hradeckého primátora Jiří Bláha (ODS). Ten sám přiznává, že město během necelého roku jen těžko stihne vysoutěžit dodavatele stavby, lávku postavit, zkolaudovat a uvést do provozu. Podle smlouvy má město zaplatit ČSOB v takovém případě pokutu zhruba 10 milionů korun.

Bláha chce proto s bankou, která nedaleko staví své regionální sídlo, jednat o prodloužení termínu. „Budu jednat s ČSOB,“ potvrdil Deníku náměstek primátora s tím, že město podle něj prokazatelně koná a opravdu snaží se zhotovitele vysoutěžit. Zda jeho slova banku obměkčí, je ale jen na její vůli. Smlouva zní naprosto jasně a město ji nedodrží.

Mezitím také na městě připravují třetí tendr za poslední rok. Do prvního, který vypsalo ještě bývalé vedení města, se nepřihlásil nikdo. Druhou soutěž zastupitelé zrušili minulý týden. Přihlásil se do ní jen jeden zájemce, jehož nabídka se s představou radnice vůbec neshodovala.

Že by na třetí pokus zmizel z podmínek soutěže vysokopevnostní beton (UHPC), ze kterého jsou v Česku je čtyři lávky, Bláha nepředpokládá. „Spíš to tam zůstane a změkčí se jiné podmínky. Kdo měl praxi s UHPC u té první lávky?“