Běžně lidé na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) nechodí zrovna s nadšením, především pokud zde leží jejich příbuzný nebo kamarád. Ve čtvrtek byly dveře oddělení s dvanácti lůžky ale výjimečně otevřené. Lidé si tak mohli prohlédnout zařízení a zázemí, kde lékaři a sestry zachraňují život jejich blízkým. Průměrně se jich zde pod rukama odborníků vystřídá sedmdesát měsíčně.

Na oddělení používají speciální lůžka, na kterých mohou pacienta  resuscitovat. Sestrám pomáhá při práci například speciální zvedák, který pacienta zvedne z lůžka v případě, že se s ním nesmí nijak jinak hýbat.

Na KARIMu jsou lékaři připraveni nejen na dospělé pacienty, ale také na ty dětské. „Občas tu míváme děti po úrazech, vypadnutí z okna nebo autohavárii," uvedla vrchní sestra Ivana Kupečková.

Školáci i dospělí, kteří se přišli podívat, si mohli vyzkoušet také nepřímou masáž srdce. Ta dokáže zachránit člověku se srdeční zástavou život.

„Letáčky nalepené v MHD a všude různě říkají jasně: zavolejte 155 a začněte masáž. Je to jasné, stručné a jednoduché. Když to každý z nás udělá, dává dotyčnému šanci. Lidé tak jsou dnes o první pomoci dobře informování," dodala Kupečková.

Nejčastější chybou, kterou se lidé při první pomoci dopouštějí, je umělé dýchání. Pokud není laik vyškolen, měl by provádět pouze srdeční masáž. „Učit se na někom, kdo potřebuje pomoci, je určitě nevhodné. Nepřímou srdeční masáž je schopen laik provést na základě instrukcí od dispečera záchranné služby. Ideální je, když při volání přepnete na hlasitý odposlech a máte tak volné obě ruce," vysvětlovala přítomným sestra Eva Konášová.

Při stlačování hrudníku byste měli mít spojené obě dlaně na sobě s propletenými prsty a napnuté paže. Hrudník se podle záchranářů má stlačovat 100 až 120 krát za minutu do hloubky pěti centimetrů u dospělého, u dětí pak stačí třetina průměru hrudníku.