Používání konopí k léčebným účelům možná bude legální, bude-li pořízeno na lékařský předpis. Konopí by měli dodávat do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé. Počítá s tím návrh zákona, který právě projednávají poslanci a ve sněmovně již prošel prvním čtením.

Tvůrci předlohy připomínají, že se nejedná v žádném případě o legalizaci marihuany. Zákon má umožnit „pouze striktně léčebné využití konopí pro některé závažné stavy nemocných".

To však nestačí ani mnohým „mastičkářům", natož kuřákům „trávy". Třeba šedesátileté Marii z malého města na Chrudimsku, která za svým domkem na zahradě pěstuje několik rostlin marihuany. Nekouří ji. Dělá z ní mast, která pomáhá jí a její 84leté matce proti bolestem a lupénce.

Pokud zákon projde, od příštího roku by užívání konopné masti mohla přestat tajit. Pokud by jí lékař diagnostikoval nemoc, proti které konopná mast zabírá, mohla by si ji proti receptu koupit v lékárně. „Stejně bych k doktorovi ani poté nešla. Podobné masti z lékárny jsou slabé. Pěstovala bych marihuanu načerno dál. Měli by ji úplně zlegalizovat," dodává žena.

Licence k dovozu a pěstování konopí bude vydávat Státní ústav pro kontrolu léčiv a mělo by jich být vydáno nanejvýš deset. Pěstování konopí k léčbě podomácku možné nebude.

Chystaný zákon vítají jak policisté, tak i protidrogoví odborníci a lékaři. Konopí totiž dokáže ulevit od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem nebo lupenkou. Konopné přípravky se už využívají při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají i epileptikům.

Příznivci zákona navíc varují, že v případě jeho odmítnutí dojde ke stejnému efektu jako při prohibici.

„Zákon vítám, je to krok rozumným směrem, a jsem rád, že nejde o celkovou legalizaci marihuany. Je sice pravda, že marihuana je v mnoha ohledech méně problematickou drogou nežli alkohol, stát však často nedokáže uhlídat ani zneužívání tabáku a alkoholu, natož ještě další látku. V této chvíli podle mě společnost na uvolnění trhu s konopím není ještě připravená," řekl Lukáš Gilányi z hradeckého sdružení Laxus, které se v celých východních Čechách zabývá terénními programy a prací s drogově závislými.

Odmítl však častý argument odpůrců marihuany, podle kterých je konopí předstupněm k tvrdým drogám,  pervitinu či heroinu. „Kdepak, startovacími drogami jsou ty společensky tolerované, se kterými se mladí lidé setkávají už od dětství v rodině – zmíněný alkohol či tabák," dodal.

Za dekriminalizaci nemocných, kteří užívají konopí pro zmírnění svého strádání, bojuje i skutečský strážník Jiří Stuna. „Osobně jsem mluvil s pacienty, kterým konopí pomáhá, a to i v léčbě rakoviny. Jsou to většinou slušní, starší lidé, žádní feťáci," řekl Stuna. Podle něj by to navíc pomohlo snížení ceny marihuany na černém trhu.

Volnější ruce bude mít i policie – buď se jí uživatel marihuany prokáže receptem od lékaře, nebo ho odvede v klepetech. Zazněly obavy, aby konopí z lékáren a od oficiálních pěstitelů neputovalo i na černý trh. Policie však má mít přístup do registru pacientů, kteří získají na konopí nárok.   zpravodajové Deníku

Vrátíme se o sto let zpátky?!

Výhrady k novému zákonu mají vedle  zásadních odpůrců drog také lékárníci. Zákon je podle nich nepřipravený a neřeší vůbec způsob distribuce konopí.

„Nemám nic proti tomu, aby konopí bylo dostupné pro ty pacienty, kterým přinese úlevu. Jenže individuální zpracování konopí v lékárnách je v současné době prakticky nepředstavitelné. Budeme v lékárnách rozvažovat konopí po jednotlivých gramech pro naše pacienty? Tím bychom se vrátili k praxi staré přibližně jedno století," připomněl ve Zdravotnických novinách Marek Hampel, předseda představenstva Grémia majitelů lékáren.

Vyzdvihl jako příklad Nizozemí, kde podle jeho slov pro potřeby všech pacientů funguje jedna monopolní, oficiální pěstírna konopí, která zároveň distribuuje lék do lékáren. Stát pak provádí pouze kontrolní činnost.

U nás by měl podle připravovaného zákona na vše dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv, který bude vydávat pro dovoz i pěstování konopí akreditace. Ty by měly platit pět let a mělo by jich být do deseti.

Konopí se dnes pro lékařské účely legálně používá podle dostupných zdrojů v Izraeli, Nizozemsku, Německu, Itálii, Švýcarsku, Rakousku, Španělsku či Kanadě.

Diskuze čtenářů na www.denik.cz

Jako autor odborné publikace o konopí si myslím, že jak technické konopí, které má význam pro průmyslové zpracování, tak konopí indické lze považovat za perspektivní rostliny. Vzhledem k rizikům je však nutné znova celou problematiku právně bezpečně zajistit a obě formy konopí přísně odlišovat. Kriminalizace problémy nevyřeší. Indické konopí s velkým obsahem THC látek patří skutečně mezi léčivé rostliny, prokazatelně pomáhá v zápase s důsledky některých chorob, snad lépe než některá syntetická léčiva. Potvrzuji osobní zkušenost: úlevu od bolesti po aplikaci konopné masti na kolena postižená artitridou."   (Václav Sladký)

„Kdo kouří trávu, je feťák.Ti, co se chtějí léčit konopím, tak jen pod lékařským dohledem. Ty, kteří to svinstvo kouří, bych zavíral, až by s černali."   (chose)

„Nic se nesmí přehánět. Trocha piva či vína je také lék. Hodně obou je jed. Stejné je to u marjány."   (Karel)

„Konopí bych nechala ve volném prodeji v lékárnách či čajovnách, komu pomáhá, nechť si je tam koupí. Nemá cenu všechno zakazovat. Co v minulosti přinesla prohibice v Rusku nebo v Americe? Vůbec nic, naopak lidé si alkohol vyráběli doma a bylo z toho hodně úmrtí. Co se týče alkoholu, kouření a tvrdých drog, je třeba vhodně demotivovat mladou generaci."   (Dana)

A co vy? Souhlasíte s marihuanou na předpis?