V budově podle jeho informací neoprávněně bydlí dvanáct osob. Většina jsou Romové, avšak jsou mezi nimi i narkomani a další. Stížnosti lidí z okolí se hromadí, a tak chce město zakročit stejně jako v červnu.

„Tehdy jsme přišli s novinkou. S insolvenčním správcem domu jsme se domluvili, aby město k jednání s nájemníky zplnomocnil. Následně jsme zjistili, že nikdo z problematických osob nemá  nájemní smlouvu, takže vystěhování bylo jednoduché. Stejně bychom chtěli postupovat v tomto případě," objasňuje starosta.

Navíc v tomto objektu nemá podle jeho slov nikdo co dělat. Proto bude poté zabezpečen a dohlížet na pořádek bude kromě policistů i bezpečnostní agentura, s níž Opočno spolupracuje.

Stížností na nepřizpůsobivé občany ve městě přibývalo, avšak radnice je v případě soukromých objektů bezmocná. Tady se jí řešení nalézt povedloVše vyvrcholilo poté, co jedna ze starousedlic v domě čp 216 začala na jednání svých sousedů doplácet.

„Nájemní smlouvu měla jediná paní, která v domě bydlí už dvacet let a nájem samozřejmě platí. I ona trpěla chováním spolubydlících. Pomineme-li nepořádek a krádeže v okolí, tak třeba zastavení vody z důvodu neplacení postihlo i ji, přestože ona služby poctivě platila," připomíná starosta Štěpán Jelínek.

Jak sám přiznává, nikdy si nemyslel, že v třítisícovém Opočně bude muset někdy řešit takový problém. „Vím, že na jednu stranu je to přesouvání potíží, ale nevím, jak jinak konkrétně situaci řešit. Je to spíše systémový problém," přiznává starosta. Avšak za pořádek a klid ve městě tato práce stojí.

Podle dostupných informací z 30 osob většinou romské národnosti, které byly z domu čp. 216 vystěhovány, jich zůstalo ve městě asi pět.

„Zkušenosti s Romy jako spolubydlícími nemám. Bydlím v domě s 18 byty, kdyby některé obsadili Romové, přinejmenším bych měl obavy z hluku. Jsou zkrátka hlučnější než my. V protějším domě romská rodina bydlí, prý občas problémy jsou. Před pár dny si rozdělali ohýnek na balkóně, to mi docela vyrazilo dech," říká Jan Marek z Opočna.

Avšak starosta Jelínek dodává, že se nejedná o problém s Romy jako takovými. „V Opočně jich bydlí řada i slušných a pracovitých. S těmi potíže nejsou a naopak si jejich práce vážím. Tady se jedná o osoby, které nejsou ochotné respektovat náš právní řád a systém," poznamenal starosta.