„Zoologové varují, že podobně velké zvíře by mohlo být nebezpečné. Lidé mají při spatření zvířete okamžitě volat pohotovostní linku 158," uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Pohyb opice oznámil policii v pondělí dělník ze stavby rodinného domu, který zvíře viděl běžet přes silnici. Poté zmizelo v korunách stromů. „Své oznámení uvedl slovy: Já si fakt nedělám legraci, ale vidím opici," řekla mluvčí.

Policisté propátrali okolí, žádné zvíře však nenašli. Výskyt lidoopa ve vesnici jim ale potvrdili další svědci.

Policisté kontaktovali zoology z dvorské zoo, kteří upozornili, že volně pobíhající opice takové velikosti může být pro lidi nebezpečná a projevovat se agresivně.
Podle policistů může být majitelem exotického zvířete nějaký nehlášený chovatel, další možností je, že opice utekla od chovatele či ze soukromé zoo z Polska.

Právě poslední varianta se později potvrdila. „V průběhu dne se podařilo zjistit, že opice utekla ze soukromé zoo v Polsku nedaleko Zdoňova," uvedla Prachařová. Dodala, že policisté spolupracují s majitelem na jejím vypátrání a případném odchytu. Majitel opice policisty informoval, že jde o makaka, zakoupeného v olomoucké zoo. Opici se zatím vypátrat nepodařilo. Podle informací Deníku by makak mohl být známý olomoucký „útěkář" Šimpy.