Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékařům vadí úhrady za péči

Rychnovsko - Protestujícím lékařům vadí výrazná podfinancovanost zdravotní péče. Střední personál se obává především o práci.

1.3.2013
SDÍLEJ:

Setkání v rychnovské nemocniciFoto: Michal Friček

Neklidné vody českého zdravotnictví zažívají další bouři. Lékaři se brání úhradové vyhlášce ministerstva. Zdravotní sestry naopak děsí personální audity v nemocnicích.


Ač jde o samostatné problémy, jedno mají společné – nedostatek peněz, které tečou do veřejného zdravotnictví. Nová úhradová vyhláška tak může způsobit pokles úrovně poskytované péče. Dnes se proto řada lékařů připojila k protestní akci.


„Ministerská vyhláška byla přijata na konci loňského roku a již od té doby se v lékařské komoře mluvilo o nutnosti se proti ní ohradit. Víme, že tato proklamativní akce nepřinutí odpovědné lidi ke změně názorů, ale není vyloučeno, že by lékaři mohli ve svém postupu přitvrdit," 
uvedl Miroslav Végsö, předseda okresního sdružení České lékařské komory v Rychnově nad Kněžnou.


Jak již dříve uvedl lékař rychnovské interny, bude mít protest velmi symbolickou podobu. „Obvolali jsme pacienty a zrušili jejich plánované operace. Kdo mohl, vzal si dovolenou nebo se sám objednal na lékařskou prohlídku," vysvětlil Martin Sajdl.


Vedení nemocnice má pro takto vyjádřený postoj pochopení. „Protest lékařů je naprosto oprávněný. Nová úhradová vyhláška totiž znamená ohrožení pro všechna zdravotnická zařízení," řekl Miroslav Vávra, ředitel rychnovské a náchodské nemocnice a šéf zdravotního holdingu kraje.

Podle odhadu svého ředitele Miroslava Vávry by mohla rychnovská nemocnice kvůli kritizované vyhlášce přijít o zhruba devět milionů korun. Za všechny nemocnice holdingu, kterých je celkem pět, se ale jedná o částku vyšší než sto milionů korun.


Dopad nové vyhlášky navíc zhoršují i další opatření současné vlády. Kvůli zvýšení sazby DPH totiž vzrostla většina nákladů. Ve výsledku se tak musí pacienti připravit například na prodloužení čekacích lhůt na zákroky.


Lékařů je nedostatek


Šetření se má projevit i v personální otázce. Ve všech krajských nemocnicích probíhá v těchto dnech audit, který by měl ukázat, kolik pracovníků je v nich zaměstnáno nad stav požadovaný ministerstvem.


Propouštění se má týkat středního a pomocného zdravotního personálu, takže lékaři, kterých je spíše nedostatek, se o svá místa nemusejí obávat. Přesto ani jim nemohou být personální škrty na jejich pracovištích lhostejné.


„Stav, který byl dříve garantován jako nepodkročitelný, se nyní stává optimálním. Za takové situace ale může snadno dojít k velkým problémům. Stačí pak, aby jedna sestra onemocněla a její absence už bude nabourávat práci celého oddělení," zhodnotil Miroslav Végsö, předseda okresního sdružení České lékařské komory.


Ředitel rychnovské nemocnice ale ubezpečuje, že chystaná nepopulární opatření by se měla jediného špitálu v rychnovském okrese dotknout jen minimálně.

Odejdou sestry


„Personální audit probíhá ve všech krajských nemocnicích a na všech odděleních. Úplné závěry ještě nejsou k dispozici, ale předpokládám, že dopady na rychnovskou nemocnici budou minimální," ujistil Miroslav Vávra s tím, že o práci může v nejhorším případě přijít pět zaměstnanců.


Konkrétně se bude jednat o zdravotní sestry a sanitáře. Vzhledem ke zmiňovaným počtům by neměl být chod žádného z oddělení nijak vážněji zasažen. Jinak se prý budou závěry personálního auditu dosahovat hlavně interními přesuny pracovníků v rámci nemocnice.


Nemocnice v Rychnově, Náchodě, Jičíně, Trutnově a Dvoře Králové dohromady zaměstnávají na 2500 lidí. O práci by nyní mělo přijít několik desítek z nich.

Vyhlášky jsou prý mimo realitu
Vrchní sestra jednoho z oddělení rychnovské nemocnice, která nechtěla být jmenována.

Pozorujete ve svém okolí dopady současného auditu, který byl vyvolán novou personální vyhláškou?
Rozhodně ano. Mezi lidmi se o tom diskutuje a někteří se přímo obávají o svou práci. Málokdo má svoje jisté.

Kolik lidí by mohlo přijít o práci na vašem oddělení?
Naše stavy jsou dost napnuté, takže předpokládám, že nejvíce jeden nebo dva lidé.

Jak hodnotíte novou personální a úhradovou vyhlášku?
Myslím si, že jsou úplně mimo realitu. Je to příklad rozhodnutí, které někdo vydal od stolu bez znalosti reálného stavu. Výsledek bude podle mého názoru takový, že prostě nebude možné pacientům poskytovat péči v té kvalitě, na jakou byli zvyklí.

Připojí se nějak zdravotní sestry k protestu lékařů?
Jejich výhrady naprosto chápou, ale podpora to bude asi jenom symbolická.

Rychnovská nemocnice v číslech

Jednotlivá oddělení a počty lůžek
Interní oddělení ⋌65 + 6 JIP
Chirurgické oddělení ⋌53 + 4 JIP
Gynekologicko -
porodnické Oddělení ⋌40
Pediatrické oddělení ⋌28
(novorozenci) ⋌12
Ortopedické oddělení⋌ 29
ARO ⋌5
Následná rehabilitační péče ⋌40
Lůžek celkem ⋌262

Další oddělení bez lůžkových částí
Onkologický stacionář
Oddělení klinické biochemie
Oddělení transfúzní a hematologické
Centrální operační sály
Centrální sterilizace
Dopravní zdravotní služby

Počty zaměstnanců
Lékaři ⋌57
Zdravotní sestry⋌ 217
Zdravotní laboranti⋌ 19
Fyzioterapeuti ⋌10
Ostatní zdravotníci⋌ 16
Ošetřovatelky ⋌4
Sanitářky a sanitáři⋌ 45
Řidiči sanitek ⋌5
Klinický psycholog⋌ 1
Sociální pracovníci⋌ 2
THP ⋌23
Dělníci⋌ 77
Na mateřské dovolené ⋌53
Zaměstnanců celkem ⋌529

Naposledy lékaři rychnovské nemocnice protestovali vloni v listopadu, kdy se připojili k mezinárodní akci proti situaci panující v zemích Visegrádské čtyřky. Tehdy mělo setkání spíše podobu happeningu. Mimo jiné se jedním z konkrétních důvodů stalo i neplnění memoranda, na němž se dohodla vláda se zástupci nespokojených lékařů poté, co ti v roce 2011 pohrozili podáváním hromadných výpovědí. 

Autor: Michal Friček

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení