Vybraný zhotovitel by měl do října odevzdat hotovou studii. Ta bude podkladem pro výkupy pozemků, dokumentaci pro územní řízení a následně stavební povolení cyklostezky.

„Je to první z důležitých kroků směrem k realizaci stavby cyklostezky. Majetkové poměry jsou tím nejdůležitějším na celém projektu, protože úspěch či neúspěch získání pozemků ovlivní celkové náklady a časový horizont projektu," sdělila Deníku starostka Přelouče Irena Burešová, která je zároveň výkonnou ředitelkou Svazku obcí Pardubická labská.

Již v roce 2015 byla provedena komplexní analýza území a prověření technických možností pro vedení cyklostezky Pardubickým krajem, a to až k hranici kraje Středočeského. Navržená trasa zohlednila především to, aby stezka splnila požadovaný dopravní i rekreační účel a náklady na její realizaci byly ekonomicky únosné.

Prověří trasu

Náklady na vypracování vyhledávací studie dosáhnou necelých 350 tisíc korun, přičemž bude prověřeno bezmála 37 kilometrů trasy. „Firma by měla začít s realizací této studie zhruba v druhé polovině dubna. Předpokladem je, aby byla stezka vedena převážně na pozemcích, které vlastní stát, Pardubický kraj či města a obce na trase. Tím bychom chtěli předejít zbytečným průtahům při výkupech pozemků," uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Pokud vše půjde podle plánu, bude možné pracovat přes zimu na dalších stupních projektové dokumentace. „Stavební práce na vybraných úsecích by pak mohly začít na připravených částech už během roku 2018," dodala Helena Dvořáčková.

Navrhovaná cyklostezka, která má být trasovaná v úseku Pardubice – Přelouč – Chvaletice – Týnec nad Labem, bude součástí mezinárodní cyklotrasy číslo 2 – Labská stezka. Ta má v budoucnu kopírovat řeku Labe v podstatě od jejího pramene v Krkonoších až do Hamburku, kde ústí do moře.