„Tradičním symbolem dobročinné sbírky je žlutý květ měsíčku lékařského, barva stužky u kytiček bude letos stříbrná. Kvítek bude opět nabízen za minimální příspěvek dvacet korun. Novinkou letošního 19. ročníku celonárodní veřejné sbírky je veřejností vítaná možnost doprodeje zbylých kytiček i následující den, tedy ve čtvrtek 14. května," informovala Renata Lelková z náchodské pobočky Ligy proti rakovině, která působí ve sféře prevence a podpory nemocných více jak 20 let.

V tomto roce se „Květinový den" s označením Český den proti rakovině 2015 uskuteční jako součást mezinárodní kampaně proti rakovině za zlepšení léčby a výzkumu nádorových onemocnění.

Organizátoři z Ligy proti rakovině prosí, aby lidé neodmítali prodejce a pomohli. I dvacetikoruna může pomoci a nikomu snad neuškodí.

Sbírka pomůže všem potřebným

„Akce je zaměřena na výchovu ke zdravému způsobu života v rodině a na prevenci před rizikovými faktory, spolupodílejícími se na nádorových onemocněních. Účelem dobročinné sbírky je nádorová prevence, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podpora onkologické výchovy, výzkumu a vybavení onkologických center," říká Renata Lelková.

Jak ještě doplnila, tak hlavním tématem sbírky a letáků bude tentokrát prevence nádorů reprodukčních orgánů. Je smutnou skutečností, že ve výskytu i úmrtnosti na karcinom dělohy se Česká republika řadí mezi první na světě. Karcinom vaječníků je pátou nejčastější příčinou úmrtí žen u nás. Nádory varlat jsou onemocněním především mladých mužů, kterých ročně přibývá až pět set a tři desítky z nich umírají. Dodržováním jednoduchých zásad zdravého životního stylu lze však podle nejnovějších poznatků až polovině všech onkologických onemocnění předejít!

V našem regionu se Květinovému dnu dlouhodobě věnuje Liga proti rakovině Náchod, která už více než dvacet let působí ve sféře prevence a podpory nemocných.

Spolupracují studenti i skauti

Díky její spolupráci s patnácti středními školami a skauty v mnoha městech a obcích Náchodska, Broumovska, Policka, Trutnovska, Novoměstska a Jaroměřska je oblastí, kde lidem není zdraví lhostejné a kde má Květinový den každoroční podporu.

Mottem Ligy proti rakovině je: „Šíření zásad prevence rakoviny je naším hlavním cílem, pomozte prosím i vy!"