„Před lety se všichni vrhli na supermarkety, které tu dřív nebyly, protože tam našli všechno a za nesrovnatelné ceny. V poslední době ale zjišťují, že obchodní řetězce nejsou dobročinné organizace a že kvalita musí být úměrná ceně," naráží na současnou situaci třicetiletý Martin Novotný z Rychnovska, který se podle svých slov snaží držet svých osvědčených značek, kterým důvěřuje.

Stoupenci kvality jsou stále v menšině

Podle menších regionálních producentů ale ještě situace zdaleka není optimální a podobní lidé jsou v moři koncových spotřebitelů stále menšinou. „V poslední době zájem o naše výrobky narůstá, ale pořád musíme vyrábět spíše srdcem než pro peníze. Návyky spotřebitelů v Německu nebo Rakousku jsou i nadále někde jinde," zhodnotil zákaznické preference Zbyněk Myšák, ředitel zemědělské společnosti, která provozuje vlastní výrobnu masa a uzenin v Chlenech.

Na vině jsou podle něj i některé mylné představy spotřebitelů. „Někteří lidé nechápou, že čerstvý výrobek nemůže být trvanlivý. Díky takovým iluzím dochází k poškozování dobrého jména menších producentů. Když totiž uzenina za pět dnů oslizne, není to proto, že je nekvalitní, ale prostě proto, že není plná chemie," uvedl Zbyněk Myšák příklad jednoho z mýtů, s nímž se setkal.

Největší bariérou je ale nejen podle něj vyšší cena. To, že jsou výrobky zemědělců z Kostelecka drahé, mají prý „na talíři" téměř denně. Pokud ale má být zachována kvalita, těžko se dají v tomto ohledu dělat nějaké kompromisy.

Dražší budou zkrátka vždycky

Stejně to vidí producent z Orlických hor, který se výrobě uzenin a dalších potravin věnuje v ještě menším měřítku.

„Naštěstí přibývá lidí, kteří jsou ochotni si za kvalitu připlatit. Jiní ale nechápou, že naše produkty budou vždycky dražší než ty ze supermarketu," řekl Petr Sokol, který hospodaří na malé farmě na Rampuši.

„Nákupu v řetězcích se dnes člověk nevyhne, ale třeba pro maso si raději zajdu k řezníkovi a zeleninu kupuji v Rychnově na trhu. Mám z toho rozhodně lepší pocit," říká Lenka Popová.

Podle slov farmáře z Rampuše mediální humbuk kolem četných skandálů týkajících se kvality potravin sice obchodům prospěl, Petru Sokolovi ale vadí to, že na odpovědných místech chybí vůle dotáhnout věci do konce.

Pokuty jen někomu?

„Pokud bych já dával do uzenin koňské maso, dostal bych pokutu a možná by mě i zavřeli, ale když se to týká velkých firem nebo řetězců, všichni dají od problému ruce pryč a kauza se zamete pod koberec," neskrývá svou nevoli mladý zemědělec, který se nelehkou cestou vydal teprve před několika lety.

Přesto již získal potvrzení toho, že odvádí dobrou práci. Jeho výrobky jsou mezi těmi, které se pyšní značkou Originální produkt – Orlické hory.

„Udělení ochranné známky jsem uvítal hlavně díky zviditelnění našich výrobků. Je zdůrazněno jejich sepětí s regionem Orlických hor. To je dobré zvláště kvůli tomu, že jezdíme na různé trhy i mimo Královéhradecký kraj. Navíc přibývá lidí, kteří ochranné známky jednotlivých regionů znají  a cíleně je vyhledávají," řekl dále farmář, který neskrývá svůj optimismus.

Věří ve zlepšení

„Kdybych tomu, co dělám, nevěřil, nemělo by smysl to dál dělat. Přestože jsem se začal věnovat zemědělství až v jednadvaceti letech, věřím, že u toho vydržím a jednou vše předám svému synovi," uzavřel Petr Sokol.

Víru ve zlepšení si uchovává i producent chlenské uzeniny: „Doufám, že lidé se budou více zaměřovat na kvalitu a ptát se po původu toho, co končí na jejich stole. Pokud ne, mohli bychom to rovnou utnout," říká Zbyněk Myšák.