VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní centrum Střelnice potřebuje peníze

Turnov - Nová budova Kulturního centra, která se měla stát chloubou města, bude potřebovat další investice k tomu, aby ji bylo možné lépe využívat. Zhruba na tom se shodli městští zastupitelé po téměř dvouhodinové rozporuplné diskusi, kdy padaly odlišné argumenty z obou stran.

9.7.2013
SDÍLEJ:

Střelnice TurnovFoto: archiv

Podle původního rozhodnutí předminulých zastupitelů měla celá rekonstrukce budovy, která tu vznikla zhruba před sto lety, město přijít na 135 milionů. Po mnoha prodlevách, jež ovlivnila špatná příprava stavby a odstoupení od smlouvy stavební společností Metrostav Praha, se asi po osmi úpravách základního projektu ujala společnost BaK Trutnov. Jenomže to už město za Střelnici zaplatilo milionů skoro sto devadesát. Nedlouho po dostavbě ještě padlo pár desítek tisíc na opravu elektroinstalace restaurace, avšak zásadní problém původně Kongresového centra a střediska městské kultury, to nevyřešilo. Město musel každoročně několika miliony doplácet provozní náklady budovy, jejíž malá návštěvnost se stala terčem kritiky původních odpůrců přestavby. Ti totiž souhlasili s tím, že Střelnici je nutné přestavět, ale naplánovaný objekt bude energeticky náročný, stavěný na geologicky nesourodém podloží a provozně pro požadované účely nevhodný. To nakonec vyplynulo i z oponentních posudků.

S otázkou, proč se značná část turnovské veřejnosti s novou Střelnicí nesžila, se začal podrobně zabývat teprve nový starosta Tomáš Hocke. Po výzvě členů místního Klubu Věcí veřejných nechal svolat zástupce všech kulturních a veřejných organizací, kde se na místě dověděl, že až na skutečné výjimky jim nová budova prostorově nevyhovuje. Nejnutnější úpravy, které zástupci požadovali, představovaly zhruba další dva miliony korun. „Chtěli jsme tu mít svoje klubovny a zkušebny, abychom se tu cítili jako doma," řekli Hockemu. To však podle nich nejde. Jedním z hlavních důvodů je prý vysoké nájemné, stanovené správní radou.

Současný jednatel KC Lukáš Hajn zastupitelům předložil podrobný rozbor návštěvnosti (v roce 2012 cca 45 tisíc lidí) i hospodaření, nicméně předeslal, že další úpravy nedávno rekonstruovaného objektu jsou nutné, právě jako zásadní kroky ve slevách nájmů a nejnutnějších finančních ‚injekcí'. Představil i vizi dalšího provozu kulturního centra. Zároveň zastupitele upozornil, aby ještě letos počítali s jeho odchodem.

„Restaurace měla Střelnici přinášet zisk, ale kvůli jejímu špatnému energetickému řešení všichni nájemci s prodělkem odešli," řekl Hajn, kterému se provoz objektu podařilo řídit zatím s nejmenšími ztrátami. Ten si postěžoval, že příspěvek od vedení města je stále menší.

Bývalá starostka Hana Maierová podotkla, že město musí počítat s tím, že na kulturu bude přispívat vždy, právě tak, jako přispívá třeba na školství a sport. „Diskuse je pak o tom, kolik?" dodala Maierová. „Divím se, že se tenkrát nikdo nepozastavil nad zadáním pro architekta a kolaudací," připomněla zastupitelka Martina Pokorná. Ta současně žádala, aby se tento případ stal varováním pro další chystané stavby. Hana Maierová uvedla, že každý projekt vznikal v určité době a názory se tehdy promítly v široké diskusi. Nikdo ze zastupitelů však nepřiznal, že v oponentních posudcích už tehdy zazněla mnohá varování, na která později došlo. Pro letošek tak schválili příspěvek dalších 200 tisíc pro Bio Ráj, navýšení pro kulturní činnost tohoto zařízení ve výši 345 tisíc a půl milionu na modernizaci jeho vybavení. S návrhem řešení restaurace zastupitelé chtějí počkat až na nového jednatele. Na otázku zastupitelky Červinkové: Co budou dělat se Střelnicí, když se žádný jednatel nepřihlásí? nikdo z vedení města neodpověděl.

Otakar Grund

Autor: Redakce

9.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Křovice slaví zisk titulu podzimního mistra

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Královéhradecko - O vítězi sněmovních voleb nebylo pochyb. V Královéhradeckém kraji, stejně jako jinde, s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO (31,77 %) vedené Klárou Dostálovou.

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení