V okresním městě se totiž rozjíždí akce Kola pro Afriku. Tato iniciativa vznikla před rokem v Ostravě a zapojit do ní obyvatele okresu napadlo Antonína Beránka.

„Dozvěděl jsem se o této možnosti z internetu a dlouho jsme myšlenku zrealizovat tuto akci nosil v hlavě," prozrazuje muž, který pracuje na operačním středisku hasičů.

Není lhostejný

K problémům a útrapám jiných lidí prý není lhostejný. To ho spolu s faktem, že doma také uskladňuje několik nepotřebných jízdních kol, vedlo k tomu zapojit se.

„Nejdůležitější bylo sehnat sběrné místo. Když se naskytla možnost vytvořit ho v bývalém sídle sdružení Orion, neváhal jsem," popisuje.

Výhoda tohoto místa spočívá v blízkém velkém parkovišti i lokalitě v centru okresního města. „Nikdo nebude bloudit a složitě parkovat. Kolo může přivézt každý," říká Antonín Beránek.

Několik jich má již přislíbeno. „Známí říkali, že kola darují. Podle mého názoru v tomto směru neplatí známé: možná se to bude jednou hodit," prozrazuje. Navíc si myslí, že si díky iniciativě oddychne nejedna kůlna a sklep.

A kola především pomohou tam, kde je to velmi potřeba. V africké Gambii. Dostanou je děti, které běžně chodí do školy i více než deset kilometrů pěšky.
Vzdělanost je přitom základním pilířem každé fungující společnosti. Tudíž je nutné ji v rozvojových zemích podporovat.

Vezmou i rozbité

„Ředitel školy ví, že přijede 100 kol. Existuje seznam dětí a jejich vzdálenosti, které musí do školy absolvovat. Těchto 100 kol je opravdu spravedlivě rozděleno mezi žáky. Klíčem a jediným faktorem je právě vzdálenost do školy. Kola jsou monitorována v podstatě každý den. Dítě za dar slíbí, že bude ve vyučování včas," popisuje fungování projektu jeden z jeho zakladatelů Roman Posolda.

Zájemci, kteří by chtěli darovat jízdní kolo, v jakémkoli stavu – i nepojízdné – budou mít od pátku možnost. Každý pátek od 15 do 19 hodin a sobotu od 9 do 12 hodin až do 2. listopadu na adrese Panská 1493.

„Díky kolu mohou do školy"

Rychnov nad Kněžnou –   Není mu lhostejný osud druhých, proto už více než rok dováží kola do africké Gambie a pomáhá tím místním. ROMAN POSOLDA prozradil, proč je to podle něj důležité.

Opravdu si myslíte, že kolo pomůže dítěti ke vzdělání?
Dostane ho zadarmo tak jako léky, jídlo a další humanitární pomoc. Přežije, ale nenaučí se, že tyto věci si musí opatřit svojí usilovnou prací a ne jenom vzhlížet k obloze, kdy přiletí letadlo a pomůže. To jsou asi problémy, které by měly řešit vlády. Obávám se, že ani moje staré kolo ani 250 Kč měsíčně pro Adru nic nevyřeší.

Jak by se podle vás měla situace řešit?
Určitě pochybnosti nad pomocí druhým má spousta lidí. Děláme, co umíme. A věříme, že pomáhat na úrovni vzdělání má velký pozitivní důsledek v blízké nebo vzdálenější budoucnosti. To dítko nedostane kolo zadarmo, rodina si ho pronajímá za malý peníz. Jejich dítě ale může do školy! Jednou uvidí svůj svět trošku jinak. Třeba bude mít méně dětí, třeba se lépe postaví na vlastní nohy a bude mít práci, anebo bude umět si ji opatřit

Proč jste vybral zrovna Gambii ze všech afrických států? Jaký k ní máte vztah?
Gambii jsme si vybrali z důvodu již předchozí spolupráce, kdy jsem pracoval pro podobnou neziskovou organizaci v Anglii. Díky tomu máme jistotu, že se kola neztrácí, že se dostanou až k dětem. Má za sebou úspěšnou sedmiletou práci v projektu darovaných kol z Anglie. A nyní již rok spolupracuje s ČR.

V jakém stavu lze kola předat?
Každé kolo může být nějak užitečné, i kolo, které je už pro českého člověka „po životě". Všechna kola třídíme v centrálním skladu v Ostravě. Zde pracují i lidé bez domova a po výkonu trestu, spolupracujeme s o. s. Nová šance, která těmto lidem pomáhá. ⋌(red)