Bílé kolo duchů u Gayerových kasáren už tři roky připomíná smrt devětašedesátiletého cyklisty. Na kruhovém objezdu v ulici Šimkova ho 19. března 2015 srazilo auto. Po letech se nebezpečná křižovatka konečně upraví. Nové dopravní značení by mělo především zpomalit projíždějící vozy.

„Křižovatku chceme upravit proto, aby se na ní zlepšily podmínky pro chodce a cyklisty,“ uvedl Karel Šimonek z oddělení architektury a regulace hradeckého magistrátu. Podle Karla Šimonka je problém v rozlehlosti křižovatky, ale také v tom, že kruhový objezd auta nezpomaluje, ale naopak umožňuje rychlou jízdu. To potvrzuje i autor návrhu na úpravu křižovatky Zbyněk Sperat a dodává: „Při vysoké rychlosti řidiči ani nemusejí zaregistrovat, že jsou na kruhovém objezdu, a proto je nenapadne, že mají dát přednost.“ A právě to bylo příčinou tragické nehody, která se na křižovatce před třemi roky stala.

Na kruhovém objezdu přibude svislé a vodorovné dopravní značení. Úprava by měla vypadat podobně jako na křižovatce před budovou Českého rozhlasu.

Zbyněk Sperat z Centra dopravního výzkumu původně navrhl jiné řešení, to ale bylo nutné redukovat. Díky navrženým úpravám se doprava na křižovatce alespoň trochu zklidní, je ale otázkou, zda dostatečně.

Stavební úprava?

Karel Šimonek uznává, že by křižovatka potřebovala spíš stavební zásah, na ten by ale Hradečané museli čekat daleko delší dobu. Navíc by takové řešení bylo finančně mnohem náročnější: „Náklady by se pohybovaly v úplně jiných řádech,“ vysvětlil.

Zatím se cyklisté musejí spokojit alespoň s nestavebním řešením. Čáry se na kruhovém objezdu namalují snad do několika měsíců. Začátkem března bylo zahájeno řízení o stanovení místní úpravy provozu. Po skončení řízení dopravní značení zajistí technické služby. „Chceme, aby se křižovatka upravila ještě letos. Počká se jen na vhodné počasí,“ uvedl Šimonek.

Proč k proměně křižovatky dojde až po třech letech od usmrcení cyklisty? Podle Karla Šimonka za to může dlouhé jednání s dopravním inspektorátem policie, ale také právě příprava parkovacího domu v areálu kasáren.

Pietní cyklojízda

Památku zemřelého cyklisty uctí úterní cyklojízda s názvem Za Hradec bezpečnější. Projížďka začne v 18 hodin, vyrážet se bude od bílého kola u problémové křižovatky. Vyjížďku účastníci cyklojízdy ukončí okolo půl osmé v Bajkazylu, kde se bude mluvit o nových počinech v hradecké cyklistické infrastruktuře, ale i o nových vizích.

Podle cyklistů je po městě víc nebezpečných míst, která by si zasloužila proměnu. „Podobné úpravy bychom mohli provést před Pražským mostem na Gočárově třídě nebo na napojení ulic Vážní a Kladská,“ popsal Karel Šimonek.