V zámeckém zvěřinci žijí například pštros Emu, lamy, poníci, oslíci, Kamerunské ovce a kozy, kozy domácí, nejmenší plemeno ovcí na světě Quessant, Göttingenská prasátka, holubi, perličky, pávi a rozmanité druhy papoušků a bažantů.

Kromě fauny však zámek oplývá také nádherou flórou. Rostou tu vzácné okrasné dřeviny a také mnoho druhů růží – zamilovaných květin hraběnky Diany Sternbergové.

Rozárium bylo obnoveno v roce 1994 a roste v něm na sto padesát druhů historických růží.

Kochat se těmito královnami květin se na přelomu jara a léta přichází stovky lidí. Stejně tak je láká vzácný strom – tulipánovník, jehož květy připomínají právě tulipány.

Nádvořím voní květy levandule

Další rostlinou typickou pro zámek je levandule. Její velké trsy rostou i na nádvoří a návštěvníky již z dálky láká jejich vůně. Ta je provází i při posezení v místní kavárně při výborné kávě a zákusku.

Otevřen je i zámecký obchod. „Zboží, které nabízí, vybírá sama paní Diana Sternbergová, která je bytovou designérkou, takže jeho návštěva stojí za to,“ vypráví Kateřina Kuthanová.

V krásném prostředí zámku a parku se konají také svatby. Kromě toho se tu často pořádají nejrůznější výstavy. Od 1. července se Zámecké galerii koná výstava fotografií Jerryho Clicka Etiopie – Etnika řeky Omo.

Hradozámecká noc je opět lákadlem

Kastelánka zámku Kateřina Kuthanová kromě výše zmíněných lákadel návštěvníkům doporučuje také Hradozámeckou noc. Ta se bude v Častolovicích v rámci celostátní akce konat v sobotu 30. srpna.

„Zámek bude nasvícen svíčkami i reflektory. Konat se budou večerní prohlídky s nezaměnitelnou atmosférou. Kvůli velkému zájmu je nutná rezervace předem,“ poznamenává kastelánka.

Kromě zamilovaných párů, rodin s dětmi a milovníků zvířat, kultury a historie je zámek otevřen i pejskům. Ti mohou se svými páníčky zavítat na zámek a jeho okolí zcela zdarma.