Dopoledne předvedl Martin Šonka svoji show v Chrudimi, odkud si zaletěl do rodného Dvora Králové. „Přelet byl relax, mohl jsem se kochat krajinou,“ popsal sobotní cestu východními Čechami. Ve Dvoře si dal kafe u táty a odpoledne se ukázal při leteckém dni. Lidé žasli nad jeho výkony. „Těší mě, že mají zájem a sledují letecký sport. Každý sport ohromně zvedají úspěšné výsledky. Podívejte se na rychlobruslení a biatlon. Pro mě je obrovskou ctí, že můžu pomoct létání,“ řekl Martin Šonka.

V pondělí vyrazí směr Porto, kde ho čeká pokračování světové série Red Bull Air Race. „Nejdřív složíme letadlo, otestujeme ho a v pátek už jsou tréninky. V sobotu kvalifikace a v neděli závod,“ přiblížil nejbližší program. Někdejší armádní pilot má nejvyšší ambice a v posledních třech letošních závodech chce bojovat o světový titul. Momentálně se dělí o druhé místo. „Bodů jsme mohli mít víc, mohli jsme být s krásným náskokem první. Místo toho se budeme prát se čtyřmi dalšími o titul. Rozhodně chci vyhrát,“ zdůraznil.

Red Bull Air Race proměnil akrobatické letectví v globální podívanou, která strhává množství diváků. „Je vymyšlený tak, aby byl divácky zajímavý a závod byl dynamický. Formátem je to podobné sjezdovému lyžování. Jedeme jeden za druhým po vytyčené trati s úkolem proletět co nejrychleji. Je to zážitek i z pozice pilota,“ připustil a jako lahůdku uvedl podlétávání mostu v Budapešti. Ve vzduchu předvádí neuvěřitelné rotace. Strach ho při nich míjí. „Na něj nemůžete myslet. Naučil jsem se mít k létání veliký respekt.

Jakmile ho ztratíte, je to jako tahat čerta za ocas. Respekt mám, ale strach ne,“ vysvětlil. V mládí ovšem Martin Šonka zažíval krušné chvíle. „Do jedenácti let jsem zvracel všude. Na kolotoči, v autobuse, jen ve vlaku ne. Když mi bylo pět, jeli jsme na dovolenou do Bulharska a každých 50 kilometrů se kvůli mně stavělo. Pořád jsem zvracel. Pak mě to opustilo a dnes mi nevadí vůbec nic.“

Dnes už je králem vzdušných piruet.