Projekt na výstavbu nového depozitáře nyní podpořila rada Královéhradeckého kraje a pokud pro něho zvednou ruku i krajští zastupitelé, nový objekt za 31 milionů by se mohl začít stavět v září příštího roku.

Přízemní stavba depozitáře s funkčním podkrovím spojeným s výtahem má vzniknout v areálu bývalé fary v Robousích.

„Stodola i stáje, které si pronajímá místní jezdecký klub, přijdou zbourat. Místo nich vyroste nový objekt. Klub má s muzeem smlouvu do konce roku,“ vysvětluje ředitel jičínského muzea Michal Babík.

Muzejní předměty tak „vyženou“ z lokality místní jezdecký klub, který zde využívá stáje pro koně a dřevěnou stodolu. Klub se věnuje zejména vozatajství, ale poskytuje i zajímavé služby včetně hipoterapie. Majitel Zdeněk Jirásek je trochu skeptický.

„Náhradní prostory by se nám rýsovaly od 1. října příštího roku, do té doby bychom měli problém,“ přiznává a zároveň se svěřuje s obavami, zda mu kraj vyjde vstříc a případně nájemní smlouvu prodlouží.

„Jinak nevím, co bych dělal, koně nejsou motorky, které přestěhujete z garáže do garáže,“ pokračuje Jirásek, který věří v dohodu.„Projekt máme připravený z roku 2014, ale protože jsme na stavbu nového depozitáře nezískali podporu z norských fondů, pomohl nám nyní kraj, za kterým jde celá zakázka,“ přibližuje osud záměru ředitel muzea Michal Babík.

Z celkových nákladů 35 milionů korun připadají čtyři miliony na demolici současné stavby, aktualizaci projektu spolu se získáním stavebního povolení ad.

Samotná novostavba s napojením na veřejné sítě, včetně vybavení nábytkem a regálových úložišť pro sbírkové předměty s řízenou teplotou a vlhkostí prostředí vyjde na 31 milionů korun.

Investice má být rozdělena do dvou let.

„Současná situace uložení sbírkových předmětů je za hranicí únosnosti a nevyhovuje ani požadavkům zákona. Některé předměty jsou například uloženy na chodbách jičínského zámku, kde pro ně nejsou vhodné klimatické podmínky a není zajištěna jejich bezpečnost. Jiné předměty jsou skladovány v komerčním pronájmu, což je velice nákladné,“ obhajuje plánovanou investici náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Sbírkové předměty má jičínské muzeum v současné době uloženy u soukromníka v Soudné, část na jičínském zámku a také na robouské faře.

S nedostatkem prostor pro depozitní materiály se potýká regionální muzeum v Jičíně už nejméně patnáct let.